Týdeník Ekonom oslovil dvacet významných českých dodavatelů, kteří mají zájem podílet se na realizaci stamiliardové temelínské zakázky. Dotazy směřovaly na rozsah možných dodávek i porovnání přístupu Westinghousu a česko-ruského konsorcia MIR.1200.
Z tohoto srovnání lépe vychází druhý jmenovaný. Někteří z oslovených to dokládají i čísly. „Objem dodávek pro konsorcium je zhruba 23 miliard korun, což je přibližně desetkrát více než pro Westinghouse. To hovoří za mnohé,“ odpověděl předseda představenstva Sigma Group Milan Šimonovský.
Zatímco konsorcium má zájem i o nejsofistikovanější zařízení, jako jsou hlavní cirkulační čerpadla primárního okruhu, poptávka amerického Westinghousu se prý omezuje na dodávky napájecích a chladicích čerpacích agregátů.
Podobně odpověděl také generální ředitel podniku Modřany Power Petr Brožek. Konsorciu vedenému Škodou JS nabízí dodávku na klíč pro celé provozní soubory primárního okruhu jaderné elektrárny a spojovací potrubí ve strojovně za několik miliard korun. Pokud by vyhrál Westinghouse, hodnota zakázek pro modřanský podnik by nepřesáhla jednu miliardu.
Blíže k ruské nabídce má také tradiční výrobce vzduchotechniky pro elektrárny ZVVZ. „Nabídka Rusů je na rozdíl od Američanů velmi konkrétní a dává nám poměrně široké kompetence v jaderné i nejaderné zóně,“ uvedl manažer firmy ZVVZ-Enven Engineering Zdeněk Klukáček.
Nabídka Westinghousu se prý v případě skupiny ZVVZ drží v obecné rovině. „Nejedná se o dodávku uceleného projektu, ale pouze o dodávku jednotlivých komponentů vzduchotechniky,“ doplnil Klukáček. S dalšími českými podniky, jako je ČKD Praha či dodavatel řídicích systémů ZAT, dle jejich vyjádření Westinghouse vůbec nepočítá.
Na druhou stranu lze nalézt i podniky, které si přístup amerického uchazeče chválí. Příkladem může být královéhradecký výrobce ocelových konstrukcí a průmyslových zařízení Excon Steel. „Westinghouse se chová tak, že má o spolupráci skutečně zájem. Sami z toho máme dobrý dojem,“ uvedl obchodní ředitel firmy Excon Steel Vladimir Dittrich. Naopak vztahy s konsorciem MIR.1200 se firmě navázat nepodařilo. „Loni v dubnu jsme deklarovali náš zájem o spolupráci a odeslali dokumenty do Ruska, bohužel i přes urgence bez odezvy,“ zmínil Dittrich.
Ve velmi komfortní situaci jsou ostravské Vítkovice či podniky Škoda Praha Invest a ÚJV Řež. Zájem o ně mají oba uchazeči. Ať už vyhraje Westinghouse, či sdružení Škoda JS-Rosatom, miliardové zakázky mají jisté. Radost jim může zkazit pouze to, když soutěž skončí nezdarem a stavět se nakonec nebude.
Dodavatele stavby třetího a čtvrtého bloku v temelínské elektrárně má ČEZ vybrat v září. Z předběžného srovnání nabídek vyšel lépe Westinghouse, který nasbíral body hlavně v klíčovém kritériu technického řešení a licencovatelnosti. Podíl českých dodavatelů na stavbě mezi kritéria pro výběr vítěze nepatří – a dle evropských pravidel veřejných soutěží ani patřit nemůže.
Kromě toho má ČEZ jinou motivaci než preferovat české subdodavatele za každou cenu. Prioritou je co možná nejnižší cena a nejvyšší kvalita dodávek.