Už když policie navrhla obžalovat Romana Janouška z pokusu o vraždu, rezonovala veřejným prostorem otázka, jestli to není jenom snaha policie vykázat aktivitu. Teď státní zástupce skutečně Janouška z pokusu o vraždu obžaloval, soud začne v létě, pod drobnohledem médií. Vyrojily se ale další spekulace: nedává tato přísná právní kvalifikace Janouškovi možnost z celé kauzy úspěšně vyplavat? Vždyť pokud soud pravomocně rozhodne o nevině obžalovaného, pak pro tentýž skutek již nemůže být vedeno nové trestní stíhání.

 

Připomeňme, že Roman Janoušek loni na jaře srazil v opilosti autem ženu, která s ním chtěla vyřešit předchozí dopravní nehodu, a pak se pokoušel utéct. Nemůže se stát, že Janouškovi vraždu neprokážou, a on od soudu odejde pouze s trestem za „ohrožení pod vlivem návykové látky“? Trestní sazba v tomto případě je 6 měsíců až 3 roky.

 

Je jasné, že prokázat úmysl ublížit na zdraví by bylo snazší než prokázat úmysl zabít – byť má podle obžaloby jít o nepřímý úmysl. To se dá zjednodušeně popsat jako srozumění s důsledky činu: pachatel ví, že jeho jednání bude mít nějaký negativní dopad, a ví, že pokud čin uskuteční, tak důsledky nevyhnutelně přijdou.

 

I kdyby soud Janouškovi vraždu neprokázal, není jedinou možností osvobozující rozsudek. Znění obžaloby totiž není neměnné. Soud může případ vrátit státnímu zástupci k došetření s tím, že pak lze podat novou obžalobu, s odlišnou právní kvalifikací. Anebo může sám Janouškovo jednání překvalifikovat na (nejspíš) úmyslné ublížení na zdraví a odsoudit ho případně za spáchání tohoto mírnějšího trestného činu, kde je trestní sazba dva roky až osm let. Tuto možnost má i soud odvolací.

 

Z toho všeho vyplývá, že nepřiměřeně přísná kvalifikace sama o sobě Janouškovi nepomůže. Kdyby však měl zájem na jeho osvobození i soud, je to nepochybně ideální cesta. Totiž: neodsoudit ho v tomto sledovaném případě za úmyslné ublížení na zdraví, to by byl opravdu těžký úkol. Ale neprokázat pokus o vraždu, to by si soudce samozřejmě snadno obhájil.

Související