I v současné době mám poradce, který se v oboru pohybuje přes dvacet let, a s ním nákupy i péči o umělecká díla konzultuji. Vyhledat pomoc takového odborníka doporučuji každému, kdo o investicích do umění uvažuje. Zkušený finanční poradce ve spolupráci s experty na umění pomůže začátečníkům sestavit vhodné portfolio, provede je galeriemi, zavede na aukce umění, seznámí s perspektivními mladými umělci, pomůže s pojištěním zakoupených děl, jejich přepravou nebo péčí o ně.

 

Většina začínajících investorů zpočátku nakupuje právě v galeriích a na veřejných aukcích. Zkušenější investoři, kteří už nasbírali potřebné kontakty v oboru, častěji volí transakce přímo mezi kupujícím a prodávajícím. Pokud investujete do umění, musíte také předem zvážit svá očekávání. Kupujete jen pro krásu či prestiž? Nebo s očekáváním budoucího zhodnocení? Devět z deseti českých investorů zatím stále kupuje jen pro umění samotné, a rozhoduje se výhradně na základě svého vkusu. To není ideální investiční přístup: jednak může koupit díla pochybné hodnoty, jednak je později těžké se ve správnou chvíli vzdát oblíbeného obrazu.

 

Já se snažím kombinovat oba přístupy - kupuji to, co se mi líbí, ale zároveň přihlížím k investičnímu potenciálu. Nepreferuji žádného konkrétního autora či období, ale volím spíše solitéry ojedinělé svou estetickou krásou i hodnotou. "Kup vždy jen jedno dílo, ale významné. Tvou sbírku nikdo nebude posuzovat podle počtu děl, ale jen a jen podle těch nejlepších věcí," řekl už před 80 lety malíř Emil Filla. Začátečníci obvykle jdou po velkých jménech, ale kupují spíše průměrná díla s nízkým potenciálem dalšího zhodnocení.

 

S tím souvisí i likvidita umění, která je hlavním rizikovým faktorem u tohoto typu investic. Mimořádné dílo snadno najde kupce, a to nezávisle na ceně. Špičkového Špálu či Štyrského prodáte za několik týdnů, byť cena půjde do milionů. Ale s prodejem průměrné krajinky ze stejného období může být problém, i když bude cena o dva řády nižší. Je také dobré sledovat umělce, se kterými se hodně obchoduje, a je o ně proto zvýšený zájem. To aktuálně platí třeba o Josefu Jírovi, Kamilu Lhotákovi nebo Františku Tichém.

 

Martin Valach
generální ředitel Swiss Life Select Česká republika

Související