“Od počátku pravidelně komunikuji s naším velvyslancem v USA, s americkým velvyslancem v Praze, po řadě let strávených v USA mám samozřejmě i svoji velmi slušnou síť vlastních amerických obchodních a politických kontaktů v Obamově administrativě. Návštěva přijde v souvislosti s postupným navršením agendy tak, aby to byl dialog podstatný a se skutečným obsahem. Aby nešlo jen o tu fotku, to by bylo zatraceně málo,” potvrdil v rozhovoru pro aktuální číslo týdeníku Ekonom Hynek Kmoníček.
Po vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě by tak oficiální přijetí americkým prezidentem v Bílém domě bylo dalším symbolickým vymezením se Miloše Zemana proti Václavu Klausovi. Tuto motivaci ale Kmoníček odmítá: „Tak to opravdu nevnímám, to není souboj prezidentů o to, kdo a kde bude přijat.”
Miloše Zemana, tehdy českého premiéra, přijal v Bílém domě v listopadu 2001 bývalý americký prezident George W. Bush. Krátce po útocích z 11. září spolu jednali o terorismu, výměně informací tajných služeb či rozšíření NATO.
Jedním z aktuálních témat, jež se nabízejí pro setkání se současným americkým prezidentem Barackem Obamou, je stavba nových bloků jaderné elektrárny Temelín, o niž usiluje i americký Westinghouse. ”To je karta, s níž by měla hrát spíše americká strana. Z naší strany je zájem na tom, aby šlo o substantivní jednání a ne jen o úsměvy na kameru,” dodal v rozhovoru pro Ekonom Kmoníček.
Rozhovor s Hynkem Kmoníčkem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 25. dubna.