Letos se Česko bude muset – stejně jako celá eurozóna – smířit s půlprocentním propadem. Jeho hlavní příčinou bude podobně jako loni podle vedoucího oddělení transakčního poradenství Ernst & Young Vladislava Severy klesající domácí poptávka.

 

„Část ekonomického zpomalení také stále půjde na vrub odložených či omezených investic soukromého sektoru,“ říká Severa. Situace v celé eurozóně se sice krátkodobě stabilizovala, stojí před ní však stále řada problémů. Podle ekonoma Jana Švejnara je totiž nejhorším možným řešením pro měnovou unii zůstat na půli cesty. „Lepší variantou jsou jak ‚Spojené státy evropské‘, tak unie zemí s volnou zónou obchodu a pohybu pracovní síly,“ soudí Švejnar.

 

Guvernér České národní banky Miroslav Singer nicméně vyjádřil skepsi vůči schopnostem současných evropských elit projekt integrace dokončit. Otázkou tak podle něho je, kdo by vlastně měl určovat budoucí směřování Evropy. Švejnar i Singer jsou optimističtí ve výhledu inflace. Ta podle nich v nejbližších pěti letech v Česku ani Evropě nehrozí. Problém může nastat až v době výraznějšího oživení. „Pak bude otázkou, jak se centrálním bankám podaří stáhnout přebytečné peníze z ekonomik,“ uzavřel Jan Švejnar.

 

Související