Na začátku kariéry to bývá nejtěžší. Je vám kolem 25 let, dokončila jste školu a jste plná ideálů a nadšení. Od zaměstnavatelů začnou přicházet první otázky týkající se mateřství. Jako vedoucí převážně ženského týmu tomu částečně rozumím. Pokud by se mé kolegyně rozhodly otěhotnět všechny najednou, mohla by být situace v týmu zajímavá. Na druhou stranu si stále pamatuji své první pracovní pohovory a setkání s někdy i nevyslovenými nebo v žertu míněnými otázkami ohledně potenciálního těhotenství.
V další etapě se zaměstnavatelé již příliš neptají, neboť těhotenství automaticky předpokládají. Mnoho žen v tomto období práci raději nemění. Představa, že nastoupí k novému zaměstnavateli a brzy otěhotní, netěší nejen firmu, ale také samotné ženy.
Nejhorší bývá těhotenství ve zkušební době a s tím spojená otázka, kdy o tom říci zaměstnavateli. Pracovní poměr sice nemůže být zrušen ve zkušební době z důvodu těhotenství, ale další omezení vlastně neexistují. Ve své praxi jsem zažila mnoho žen, které váhaly, kdy "to" říci zaměstnavateli, protože najít novou práci v průběhu těhotenství je téměř nemožné. Přitom většina výzkumů potvrzuje, že ženy, které mají možnost pracovat při rodičovské dovolené, patří mezi nejvýkonnější a nejloajálnější zaměstnance.
V posledním stadiu se otázky na těhotenství začínají rojit. Zaměstnavatel je již smířen, že přijde, je jen otázkou, kdy. K babičkám a maminkám se nově přidávají dotazy od přátel, kolegů, klientů i obchodních partnerů. Najednou tato otázka zajímá všechny, a tak se nová práce raději už ani nehledá...
Petra Sochorová
vedoucí advokátka kanceláře Havel, Holásek & Partners