Eurostat raději počkal pár dní, a až když už bylo jasné, že to není drsný aprílový žert, zveřejnil novou statistiku nezaměstnanosti v Evropě.

 

Reakce bývalé ruské profesionální tenistky Aliny Jidkové (@AlinaJidkova) je zcela odpovídající: „Míra nezaměstnanosti mezi mladými Řeky dosahuje 58,4 %, ve Španělsku vystoupila na 55,4 % - PÁNI!“

 

Mimochodem, kouzlo Twitteru v praxi – zprávu retweetnul nám obyčejným smrtelníkům samotný Nouriel Roubini, muž, který předpověděl americkou hypoteční krizi v roce 2008.

 


Statistika a Evropa ještě jednou. Na nový průzkum veřejného mínění upozorňuje řecká novinářka Efthimia Efthimiou (@EfiEfthimiou): „59,4% si myslí, že Řecko musí zůstat v eurozóně ‚za každou cenu‘, 38,5% si to nemyslí.“ To jen až zase uslyšíme, že tu Evropu nikdo nechce...

 


Řekové či Kypřané si nemohou stěžovat na nedostatek zájmu. V kontrastu s tím je tuzemec rád, když si našeho zapomenutého koutu světa někdo všimne. Všiml si vedoucí mezinárodního oddělení časopisu Economist Edward Lucas (@edwardlucas), odborník na střední a východní Evropu: „...článek, ve kterém argumentuji, že Visegrad je jako britské Společenství národů: hezký, ale okrajový.“

 

Ten článek vyznívá spíš tak, že V4 by mohla být i vlivná a důležitá organizace, ale... prostě není. A poznámka na okraj – zvláštní prý je, že se na schůzkách Visegradu nemluví německy, což by odpovídalo kultuře a historii regionu, ale anglicky...

 

Evropská média by už asi ráda psala i o něčem jiném, než je krize v eurozóně, ruská média zase zajímá, jestli se se stihne připravit zimní olympiáda v Soči (koná se v únoru příštího roku). Přední ruský novinář Konstantin von Eggert (@kvoneggert) se v Soči dozvěděl i povzbuzující novinky: „Pokračuje výlet po Soči. Představitel ministerstva regionálního rozvoje mluví o čističkách. Ujišuje, že fekálie u pláží plavat nebudou.“

 

Ještě větší hrozbu by znečištění představovalo, kdyby se v Soči pořádala olympiáda letní a plavecké soutěže by se měly konat na volném moři.


Zatímco česká média připomínala v souvislosti s úmrtím Richarda Griffithse hlavně jeho roli hrozného strýce v Harrym Potterovi (pokud si tedy této události vůbec všimla), časopis New Statesman (@NewStatesman) připravil sestřih Griffithsových „nejlepších momentů“ v mimořádně vlivném filmu Withnail a já (Withnail and I) z konce 80. let. Strýc Monty byl přitom podle mého o dost hroznější než ten chudák z Pottera.

 


Podnikatelka Ivanka Trumpová (@IvankaTrump) si našla v nabitém programu naplněném mimo jiné pracnou propagací svého nového parfému čas podělit se o životní moudrost. Našla ji ve staré Číně: „Vyberte si práci, kterou budete milovat a nebudete muset pracovat ani jediný den ve svém životě,“ pravil – údajně – Konfucius. A Ivanka.

Související