Soudy v Česku loni nařídily celkem 820 tisíc nových exekucí. Jinými slovy, v tolika případech se věřitelé podle nejčerstvějších údajů exekutorské komory nedohodli se svými dlužníky „po dobrém“, museli své pohledávky po splatnosti dotáhnout až do konečné soudní fáze a neobešli se tak bez vymahačů dluhů. Po rekordním roce 2011 je to o 15 procent méně. Přesto ale ani zdaleka nelze říci, že by situace věřitelů v Česku byla uspokojivá. Pravdou totiž je, že ani dotáhnutí případu nespláceného dluhu až k exekuci zdaleka nemusí znamenat uhrazení pohledávky. Šest z deseti exekucí je v Česku bezvýsledných kvůli nedostatku majetku dlužníka.

 

Jde o důsledek toho, že se posledních dvanáct let Češi bezstarostně zadlužovali a následovali trend západních zemí. Jen u bank zadluženost domácností vzrostla za tu dobu desetinásobně na 1,2 bilionu korun. Další téměř bilion si od finančních institucí napůjčovaly firmy. Jenže sotva si Češi život na dluh stačili oblíbit, přišla ekonomická krize. Ta s sebou od roku 2008 přinesla dva trendy: zadlužování pokračovalo pomalejším tempem. Zároveň však rostl podíl úvěrů, které dlužníci řádně nespláceli. Opožděné platby přitom vedle bank řeší také energetické firmy, mobilní operátoři, pojišťovny a další společnosti. Celkem pohledávky, u nichž firmy čekají na splacení, šplhají do objemu v řádu desítek miliard korun.

 

Vznikla tak živná půda pro byznys založený na vymáhání dluhů. Podílejí se na něm inkasní agentury, advokáti a konečně také exekutoři. Mezi dlužníky, jejichž počet v Česku postupně roste, nebudou vymahači dluhů nikdy populární. Jejich služeb ale na druhou stranu s oblibou využívají věřitelé, jimž obzvláště v době recese mohou nesplácené pohledávky působit potíže, a jsou proto daleko méně benevolentní i k malým, deseti- či stokorunovým dluhům. Mezi klienty inkasních firem či advokátních kanceláří specializovaných na mimosoudní i soudní vymáhání dluhů tak podle ankety týdeníku Ekonom patří všechny významné banky působící v Česku, mobilní operátoři, pojišťovny i některé z energetických firem.

 

Český byznys s dluhy kvůli nedokonalé či v některých oblastech úplně chybějící legislativě má stále daleko k úrovni "civilizovaných" západoevropských zemí. Bez vymahačů či exekutorů by ale Česko zůstalo na úrovni 90. let 20. století, kdy věřitelé měli minimální páky k legálnímu vymáhání svých pohledávek. "Většinou nás lidé nemají rádi jen do té doby, než jim samotným někdo dluží peníze a nemá se k placení," shrnuje lapidárně prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

 


 

 

Týdeník Ekonom č.11/2013- Jaká je situace na trhu pohledávek?


- Jak vysoké jsou v současné době výnosy inkasních agentur?

 

- A proč nečeká byznys s pokutami zářivá budoucnost?

 

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 14. března.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související