Takový prodělek je smrtící a již nyní je jasné, že bez očekávaného vstupu zábavního obra Time Warner nečeká CME nic jiného než bankrot.
Nejde jen o další obří balík dluhů, který CME před sebou koulí jako chrobák zapáchající kuličku. Ukazuje se, že management vedený prezidentem Adrianem Sarbuem nemá reálný recept na měnící se podmínky televizního byznysu v 21. století.
Proklamovaná strategie "jeden obsah, vícekanálová distribuce" vypadá na první pohled rozumně, Sarbuovi a spol. se s ní však fatálně nedaří: jen za poslední čtyři roky kumulovaná ztráta CME dosáhla skoro tři čtvrtě miliardy dolarů. Ani tato děsivá čísla však doposud neotřásla Sarbuovou pozicí, což vyvolává pochybnosti, zda Ronald Lauder, jeden z hlavních akcionářů, ví, co se ve firmě děje.
Šílený prodělek museli s oroseným čelem přijmout nejen akcionáři, ale hlavně Nova. Největší komerční televize je jednou z mála částí CME, která stále dokáže generovat slušný objem peněz. Z Novy na Bermudy každoročně proudí stovky milionů korun jak ve formě dividend, tak úroků z úvěru, poskytnutého mateřskou firmou. Jenomže zběsilá loňská ztráta CME přesahuje jakékoli možnosti Nova Group.
Již nyní se pozice CET 21 "oslíčku, otřes se" na tváři televize projevuje více, než by bylo zdrávo. Kupříkladu pro jaro televize kromě omšelé SuperStar nepředstavila žádnou novinku. Věc dříve nepředstavitelná. Stejně tak dříve nevídaná je ztráta vedoucího podílu na sledovanosti. Nova se tak dostala do smrtící spirály. Dlouhodobé podfinancování programu povede k dalšímu oslabení pozice televize, a tím i penězovodů na bermudské ostrovy. Má-li Nova dlouhodobě přežít a rozvíjet se, musí Time Warner vyvést CET 21 a pár dalších zdravých aktiv ze skupiny pryč a zbytek poslat do věčných lovišť.
Aleš Borovan
autor je odborník na mediální trh