Třitisíce nových duší. To je čerstvá bilance Penzijní společnosti České pojišťovny při shánění klientů do druhého pilíře spoření na důchod. Tento výsledek zatím bohatě stačí na první místo na českém trhu.
Stříbrnou medaili v pomyslné soutěži o klienty získala Raiffeisenbak s 1500 podepsanými smlouvami a bronz Komerční banka s téměř tisícem lidí. V budoucnu by ale ráda poskočila na první příčku.
Předseda představenstva KB Penzijní společnosti Pavel Jirák je přesvědčen, že nynější čísla jsou jen rozjezdová. Až do konce června se totiž musí „o vstoupení, či nevstoupení“ do druhého pilíře rozhodnout všichni lidé starší 35 let. Fondy očekávají, že nejvíce napilno budou mít těsně před tímto termínem.
Jak se k důchodové reformě staví manažeři a podnikatelé? Zeptali jsme se jich.
ANKETNÍ OTÁZKA:
Už jste vstoupil nebo vstoupíte do druhého fondového pilíře? Můžete krátce vysvětlit, proč jste se tak rozhodl? Jak se zajistíte na stáří v případě, že do druhého pilíře nevstoupíte?
Jan Jeníček, generální ředitel a předseda představenstva, Raiffeisen stavební spořitelna, 45 let
Už můj děda mi říkal, že není dobré nosit všechna vajíčka v jednom košíčku, a proto využiju druhý pilíř spolu s dalšími formami spoření a zajištění na stáří. Je škoda nevyužít příspěvek od státu, který se k tomuto spoření vztahuje. Stávající penze určitě v budoucnu stačit nebude.
Ivan Fibír, ředitel inkasního oddělení společnosti EOS KSI ČR, 36 let
Ubrat si další 2 % z platu na spoření znamená další nutnou, možná i nepříjemnou úsporu v rodinné pokladně, navíc s velkými riziky: spořit až do důchodu a nebezpečí při změně legislativy, které avizují názory některých politiků, to zrovna nevytváří jistoty, které by mi měly pomoci se rozhodnout a dalších 30 let žít v klidu. Jsem však optimista a věřím, že když jednou něco takového vznikne, pak již nikdy nezanikne. Čeká mě poslední setkání v penzijním fondu a s největší pravděpodobností podepíši vstup do druhého pilíře. Ani tak ale nezůstanu jen u toho a i nadále budu část rozpočtu investovat do podílových fondů, životního pojištění a případně dalších produktů, které se na trhu objeví.
Jaroslav Havel, řídící partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, 39 let
Rozhodl jsem se do druhého pilíře nevstupovat. Na stáří se zajistím aktivně spravovanými vlastními investicemi; část majetku pak svěřím do správy profesionálních privátních bankéřů či asset manažerů, s velmi konzervativní investiční strategií.
Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX, 34 let
Dlouho jsem možnost vstupu zvažoval. Zavolal jsem několika kamarádům-odborníkům, prošel několik návrhů a variant. Nakonec jsem se rozhodl, že do druhého pilíře nevstoupím. Chci peníze, které bych vkládal ze svého, investovat jinak. Na stáří se zajišťuji několika způsoby. Hlavně kombinací penzijního a životního kapitálového pojištění a investicemi do nemovitostí.
Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO, 36 let
Zatím jsem do druhého fondového pilíře nevstoupila a neuvažuji o tom, jelikož jsem si zvolila jiný způsob zajištění na stáří. Dlouhodobě preferuji spíše vlastní bezpečné investice, například do nemovitostí.
Ondřej Hradil, CEITEC Senior Project Manager, 34 let
Do druhého pilíře jsem zatím nevstoupil. Aktuálně analyzuji situaci a získávám informace. Vzhledem k věkovému omezení mám ale na rozhodnutí jen do června.
Libor Černý, generální ředitel ArcelorMittal Tubular Products Ostrava, 43 let
Zatím jsem nevstoupil a nemám to v úmyslu. Důvodem je to, že výnos z druhého pilíře je velmi nejistý a podle mých propočtů to vychází tak, že se pomocí standardních bankovních produktů (spořicí účet, nákup dluhopisů) dokážu zajistit lépe než pomocí druhého pilíře.
PODROBNÝ A OBSÁHLÝ MATERIÁL O DŮCHODOVÉ REFORMĚ NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM.