Alter eko je společný projekt týdeníku Ekonom a ČRo Rádio Česko, v němž renomovaní ekonomové v rolích moderátorů zpovídají exkluzivní hosty.

Tentokrát o budoucnosti automobilového průmyslu a značky Škoda v pořadu Alter eko diskutovali bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek a Jan Linhart z poradenské firmy KPMG a analytik automobilového průmyslu.

----------

Kulhánek: Autoprůmysl je pro řadu zemí klíčovým odvětvím, o Česku a Slovensku ani nemluvě. Máte pocit, že se nad ním stahují mračna?

Mračna se nad autoprůmyslem rozhodně nestahují. Problém je pouze regionální. V současné době sice trápí Evropu, ale celosvětově prodeje aut v podstatě nepřetržitě rostou.

Kulhánek: Ustavičně se utkávám s pojmem trvale udržitelný rozvoj. Platí i pro automobilový průmysl, nebo o něm pochybujete?

Určité pochybnosti mám. Automobilky budují své kapacity tak, jak roste poptávka. Trh ale neroste rovnoměrně, rozvíjejí se hlavně země, kde si lidé kupují svá první auta, státy, které mají špatnou infrastrukturu. Když se  podíváme na vyspělý svět, prodeje v řadě regionů stagnují nebo dokonce klesají. Růst tedy může trvat tak dlouho, dokud budou země, kde poptávka po autech poroste.

AUDIO ZÁZNAM DEBATY

Zvukový záznam si můžete stáhnout ve formátu mp3 zde: AUDIO - stáhnout

Audio záznam debaty najdete také pod videem níže:

Další díly seriálu

Související