Poplatky za fotovoltaiku a další obnovitelné zdroje (OZE) letos nejvíce pocítí České dráhy. Ty jsou největším tuzemským odběratelem elektřiny a za OZE jen letos zaplatí 682 milionů korun. Meziročně jde o nárůst o bezmála 200 milionů korun. Od roku 2010 jen České dráhy na OZE zaplatily přes 1,8 miliardy. Týdeníku Ekonom to potvrdil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dvojkou v pořadí největších plátců je Unipetrol, který letos na OZE odvede 640 milionů. Podnik přitom loni vykázal ztrátu 3,4 miliardy. „Českému průmyslu takto mizí zhruba 29 % zisku před zdaněním. Pro chemický průmysl se tento podíl odebraného zisku vyšplhal na 55 %,“ řekl Ekonomu mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Třetím největším plátcem (další pořadí viz tabulka níže) bude tento rok s 577 miliony korun ArcelorMittal. Dvacítka největších spotřebitelů energie zaplatí v roce 2013 na poplatcích za fotovoltaiku a další obnovitelné zdroje více než pět miliard korun. Celkově na OZE všichni odběratelé letos zaplatí 44,3 miliardy korun.

Jak platit méně?

Na ministerstvu průmyslu a obchodu nyní vzniká návrh zákona, který by měl velkým průmyslovým podnikům poplatky snížit, případně je zastropovat. Podle náměstka ministra průmyslu Pavla Šolce tak, „aby měly srovnatelné podmínky ve srovnání s jejich evropskou konkurencí“.

Sdružení velkých spotřebitelů energie přišlo i s návrhem na speciální solární daň, po vzoru povodňové daně platné po celý rok 2011, ve výši 500 korun měsíčně na každého poplatníka. Ten se však v konečném návrhu objeví jen těžko.

Konkrétní návrh změn plateb na OZE, jež by měl obsahovat i snížené platby pro velký průmysl, by měla dostat vláda k projednání zřejmě v dubnu. Pokud je schválí ministři i parlament, mohly by platit od příštího roku.

 

Deset největších plátců na obnovitelné zdroje v roce 2013

  1. České dráhy: 682 mil. Kč
  2. Unipetrol: 641,5 mil. Kč
  3. ArcelorMittal Ostrava: 577 mil. Kč
  4. Třinecké železárny: 398,4 mil. Kč
  5. OKD: 397 mil. Kč
  6. Agrofert Holding: 349,8 mil. Kč
  7. Škoda Auto: 341,6 mil. Kč
  8. Linde Gas: 270 mil. Kč
  9. Spolana, a.s.: 234,9 mil. Kč
  10. Vítkovice Machinery Group: 200,1 mil. Kč

Zdroj: Ekonom, Sdružení velkých spotřebitelů energie


 

Ekonom č. 7/2013Kolik firmy doplácejí na obnovitelné zdroje elektřiny?
Jak fungují solární elektrárny v zimních měsících?
Je fotovoltaika stále ještě lukrativní byznys?

VÍCE SE DOČTETE VE VELKÉM TÉMATU V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 14. ÚNORA.

banner 2

Související