Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje Světové ekonomické fórum, loni pohoršila o jednu příčku na 39. místo. Pokud se na to podíváme hlouběji, konkurenceschopnost se hodnotí v devíti kritériích. Ve kterých se přibližujeme špici a v čem máme naopak slabiny?

Myslím, že v inovacích nebo ve vědě a výzkumu Česká republika v žádném případě nezaostává. Tam je spíše nad dlouhodobým průměrem. Spíše máme problém s aplikací výsledků. Naopak zaostáváme v těch skupinách, které hodnotí stabilitu, to znamená instituce. Ať už se to týká často propírané korupce či obecné nejistoty, kdy podnikatel nebo vědec neví, co ho čeká. Toto jsou záležitosti, které by se měly nejvíce řešit. Dalo by se ale říci, že máme určitý pozitivní výhled do budoucna, protože vláda tyto věci ve svém programu má.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.