Máte zajímavý tip?

Setkali jste se při přijímacím pohovoru se záludnou otázkou?

Budeme vděčni, když nám budete posílat tipy do této rubriky na: milos.cermak@economia.cz.

Tohle víte?

K čemu má manažer hlavu? Za a) aby mohla být vyfocená do výroční zprávy, za b) aby s ní přemýšlel. Pokud volíte b), pak toto je rubrika pro vás. Najdete zde otázky, které reálně padly při přijímacích pohovorech.

Otázka:

Ze dvou měst 10 km vzdálených vyjdou proti sobě dva chodci, první rychlostí 6 km/hod., druhý 4 km/hod. Zároveň s prvním vyletí moucha rychlostí 9 km/hod., doletí ke druhému, otočí se a letí zpět k prvnímu atd., dokud se ti dva nesetkají. Jakou vzdálenost uletěla moucha?

(Zaslal čtenář Pavel Moravec.)

A jako bonus ještě jedna početní otázka:

11+4=157
7+3=104
23+19=424
25+25= ?

Řešení:

(najdete na konci článku)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Řešení

Přesný výpočet, kolik kilometrů moucha uletěla při jednotlivých přeletech, vede na diferenciální rovnici. Ale tu průměrný uchazeč jednak nevymyslí a druhak nevyřeší. Takže, co třeba místo "hrubé" síly zkusit vymyslet řešení jinak? Elegantně? Uvažujme, chodci se k sobě blíží rychlostí 10 kilometrů za hodinu, takže se setkají přesně za hodinu. No a za tu dobu moucha uletí 9 kilometrů ... ať už pendluje, jak chce!

Bonusová početní otázka

Kouzlo řešení je v tom, že samozřejmě nejde o žádný výpočet. A symbol "plus" neznamená sčítání, a tím pádem ani symbol "rovnítko" neznamená, že se levá a pravá strana rovná. Na pravé straně rovnic není ve skutečnost jedno číslo, nýbrž dvě bez mezery. To první představuje součet a to druhé rozdíl čísel na levé straně. Takže 25 + 25 = 500. Ale existuje ještě jedno "šibalské" řešení. Jelikož poslední příklad je napsaný jinou barvou, můžeme tvrdit, že s těmi předešlými nemá nic společného. No a 25 + 25 rovná se odjakživa 50! Takže 500 i 50 je svým způsobem správně.

Související