Lednová prezidentská amnestie dopadla i na svět byznysu. Obchodníci tvrdí, že právě kvůli propuštěným vězňům zažívají rapidní nárůst krádeží ve svých prodejnách. "V současné době se oproti stejnému období v loňském roce zvedl počet krádeží o více než jednu třetinu. Část propuštěných vězňů se zkrátka začala věnovat své bývalé činnosti - krádežím," řekl týdeníku Ekonom Jaromír Průša, security manažer společnosti Ahold provozující prodejny Albert.

O tom, že hlavní podíl na zvýšeném počtu krádeží mají amnestovaní vězni, podle Jaromíra Průši svědčí případy dopadených a policií identifikovaných zlodějů. Vyšší počet krádeží oproti loňsku potvrdil týdeníku Ekonom také mluvčí obchodů Tesco Jan Dvořák. "Nárůst pozorujeme zejména na severní Moravě," dodává Dvořák.

Prodejny Albert nebo Tesco přitom nejsou výjimkou. Obecně rostoucí trend sleduje i Svaz obchodu a cestovního ruchu. "Reálný dopad amnestie pocítila velká část obchodníků, kterým se od začátku roku značně zvýšil počet krádeží," říká prezident svazu Zdeněk Juračka.

Vyšší počet krádeží nutí obchodníky k tomu, aby vydali více peněz na ochranu a zabezpečení svých prodejen. "Musejí investovat nemalé finanční prostředky na všemožná preventivní opatření, jako je posílení ostrah, školení personálu nebo dokonce zazdívání výloh," vypočítává Juračka. Nutnost nadstandardních investic do služeb bezpečnostních agentur potvrzuje i bezpečnostní manažer Aholdu Jaromír Průša.

Amnestovaní vězni tak nyní částečně potvrzují dřívější varování šéfa Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiřího Kameníka. Ten v minulosti kritizoval obchodníky, kteří podle něho na bezpečnostních opatřeních příliš šetřili či najímali nekompetentní ochranu prodejen. Provozovatelé obchodů podle Kameníka hřešili na to, že ztráty z krádeží je vyšly levněji než zabezpečení.

FOTO: V prodejnách Albertu se v lednu počet krádeží meziročně zvýšil o třetinu. Firma to dává do souvislosti s prezidentskou amnestií. Foto: Michaela Hasíková

Jan Němec

Související