Alter eko je společný projekt týdeníku Ekonom a ČRo Rádio Česko, v němž renomovaní ekonomové v rolích moderátorů zpovídají exkluzivní hosty.

Tentokrát o vlivu "dobré nálady" podnikatelů na ekonomiku v pořadu Alter eko diskutovali Richard Hindls (rektor Vysoké školy ekonomické) a Stanislava Hronová (prorektorka pro vědu a výzkum VŠE v Praze).

----------

Hindls: Říká se, že veselá mysl je půl zdraví. Dobrá mysl je důležitá i v ekonomice. Jak se vůbec měří a popisuje?

Hronová: Důvěru v ekonomiku zjišťujeme dotazováním těch lidí, kteří o ní rozhodují. To znamená manažerů ve výrobě, obchodu a službách. Tato šetření provádí statistický úřad a otázky jsou koncipovány tak, aby manažer mohl odpovědět optimistickou, neutrální, nebo pesimistickou variantou. Odpovědi se potom vyhodnocují takzvaným konjunkturním saldem, což je rozdíl mezi procentem pozitivních a negativních odpovědí.

Hindls: Jak se zjišťuje nálada u spotřebitelů?

Hronová: Tím se už nezabývá statistický úřad, dělá to soukromá firma, která pak údaje statistickému úřadu poskytuje. Vyhodnocují se očekávání spotřebitelů, domácností v oblasti investování, nákup předmětů dlouhodobé spotřeby, obavy z růstu cen či nezaměstnanosti a podobně.

AUDIO ZÁZNAM DEBATY

Zvukový záznam si můžete stáhnout ve formátu mp3 zde: AUDIO - stáhnout


Předchozí díly seriálu:

 

Související