Žádné horečné dohledávání listin, psaní žádostí či školení v účetnictví, nýbrž klid a čekání, jak to "ti nahoře rozhodnou". Taková atmosféra vládne na venkovských římskokatolických farách v Česku, na Moravě i ve Slezsku.

A to přesto, že od 1. ledna letošního roku mají být právě jednotlivé farnosti jednou z hlavních skupin žadatelů o vydání historického církevního majetku a že právě vesnických farářů se asi nejvíce dotkne postupná proměna církve v ekonomicky soběstačnou organizaci.

Fary o ničem neví

"Přípravy na úrovni farnosti se zatím nekonají. Stejně vše bude řešit v posledku centrální správa majetku Arcibiskupství pražského. Pokyny, co se týče budoucnosti, dodnes nepřišly," uvedl pro týdeník Ekonom například správce farnosti v Řevnicích u Prahy Robert Hanačík. Jan Bárta, duchovní z Ledče nad Sázavou v královéhradecké diecézi, říká, že přesné informace dostane z biskupství až v únoru. "Obraťte se na diecézi, tam to prý již běží," doporučuje.

Podobně týdeník Ekonom oslovil správce tří desítek farností po celé zemi - a odpověď byla většinou podobná: o ničem nevíme, ptejte se na biskupství, které veškerou administrativu dělá za nás. "Jsem duchovní, ne ekonom," dodává k tomu navíc Petr Misař z farnosti Katovice na Strakonicku.

Právě centralizace majetkových záležitostí ale farářům vadí. "O všem se rozhoduje centrálně na diecézi, nemyslím si, že je to tak úplně správně," namítá Jiří Čepl, který je duchovním ve Vodňanech v českobudějovické diecézi.


 

Týdeník Ekonom - č. 1/2013VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 3. LEDNA.

banner 2

 

 


Související