Alter eko je společný projekt týdeníku Ekonom a ČRo Rádio Česko, v němž renomovaní ekonomové v rolích moderátorů zpovídají exkluzivní hosty.
Tentokrát se Richard Hindls (rektor Vysoké školy ekonomické v Praze) ptal Mojmíra Hampla (viceguvernéra České národní banky) a Ladislava Minčiče (1. náměstka ministra financí).
AUDIO ZÁZNAM
Richard Hindls zpovídá Mojmíra Hampla a Ladislava Minčiče.
Zvukový záznam si můžete stáhnout ve formátu mp3 zde: AUDIO - stáhnout
Audio záznam debaty najdete také pod videem níže:
Minčič: V roce 2013 bychom konečně měli překonat recesi, do které jsme se dostali.
Hampl: Přestože rok končí třináctkou, tak by mohl být lepší než rok předchozí.
Minčič: Vnějším faktorem pro české hospodářství bude vývoj v sousedním Německu. Lze předpokládat, že se mu bude dařit, zejména pokud jde o export na východní trhy. A proexportně silně orientovaná Česká republika tak prostřednictvím německého vývozu bude směřovat výrobky k zákazníkům v Asii.
Hampl: Exporty do Německa se za posledních několik čtvrtletí vyvíjejí skvěle. Český průmysl se vezl na vlně poměrně dobře fungujícího Německa. Zájmem Česka, které je třeba s Bavorskem propojeno více než některé spolkové země, by mělo být, aby Německo zůstalo dlouhodobě silné a politicky nefrustrované. Pokud by pod extrémní neudržitelnou zátěží začalo i Německo padat, bude to strašný zásah i pro nás. Sledujme tedy více, co se děje v Německu, a sledujme dopady, které všechny projekty v Evropě a eurozóně mohou mít na Německo. A zkoumejme, jaké to může mít potenciální dopady pro nás.
Hampl: I v situaci, kdy velké části domácností klesají reálné příjmy, jsou schopny akumulovat nové dodatečné úspory. Což je celosvětově neuvěřitelný fenomén. Drobný český střádal je tak vyděšený a má strach z budoucnosti, že sám na našem trhu zhoršuje už ne tak dobrou situaci. Očekáváme, že by tento tlak mohl povolit. Nicméně neočekáváme, že tolik.
Minčič: Vláda by měla usilovat o vytvoření prostoru pro soukromé peníze na úkor peněz veřejných. Už jen samotný plán postupné konsolidace veřejných financí je pobídkou, aby v ekonomice začaly efektivněji fungovat soukromé peníze. Je velmi obtížné žít představou, že stát může svým prorůstovým opatřením významným způsobem rozpumpovat ekonomiku. Představa, že větším dluhem se propracujeme k ekonomickému růstu, se mi zdá být nepříliš adekvátní.
Hampl: Veřejné finance musejí být dlouhodobě zdravé. Jejich konsolidace loňským ani letošním rokem nekončí.
Hampl: Možná si málokdo všiml, že za celou dobu fungování samostatné České republiky si v roce 2012 stát poprvé půjčoval levněji než Francie. To je úplně unikátní situace a je to dáno i přístupem k veřejným financím.
Hampl: S narůstajícím objemem vládního dluhu, který drží naše banky, se stabilita veřejných rozpočtů přímo týká i stability finančních institucí a úspor občanů. Všichni bychom jako národ drobných střádalů měli cítit vnitřní potřebu tlačit na to, aby se v této oblasti něco dělalo.
Celý pořad si můžete poslechnout také na ČRo Rádio Česko.