Není lepšího důkazu o překotném ekonomickém rozvoji Turecka, než už samotná cesta z letiště do centra hlavního města Ankary. Po obou stranách víceproudé silnice se ve velkém staví, v okolní krajině ční ramena desítek jeřábů, po cestách se sunou auta se stavebním materiálem. Na okrajích Ankary vznikají celá nová sídliště.
Turecko bohatne, majetnější část obyvatel touží po přestěhování do měst a vlastním bydlení. Stavební projektanti přitom nezapomínají ani na jejich duchovno. Mezi prozatím prázdnými výškovými panelovými domy se tyčí minarety zbrusu nově postavených mešit.
2001: Turecko na kolenou
Kdo má stále tuto zemi spojenu s dříve ustáleným slovním pojmem "turecké hospodářství" symbolizujícím zmatky a popletenou ekonomiku, je při návštěvě Ankary rychle vyveden z omylu. "Dnes to rozhodně neodpovídá realitě. Soudobé Turecko je rychle se rozvíjející zemí, o jejíž trh s téměř 75 miliony spotřebiteli se ucházejí exportéři z celého světa," komentuje současnou kondici Turecka ekonomický rada Velvyslanectví ČR v Ankaře Arnošt Kareš.
Hospodářský rozmach se během třídenní návštěvy novinářů z členských zemí unie, které se na konci listopadu zúčastnil jako jediný český zástupce i týdeník Ekonom, potvrzuje na každém kroku. A to jak v metropoli, kde v centru vyrůstají nové mrakodrapy, tak i ve třetím největším městě Turecka Izmiru. Investuje se do nových bytů a kanceláří, ale i do dálniční sítě a další infrastruktury včetně mezinárodního přístavu v Izmiru.
Ještě před deseti lety přitom bylo Turecko prakticky na kolenou. Během těžké finanční krize, která vyvrcholila v roce 2001, zkrachovaly tisíce firem a pomoc vlády potřebovaly i banky. Hrubý domácí produkt (HDP) se tehdy propadl o téměř šest procent a výsledkem bylo masivní zadlužení vlády.
Čím se Turecku podařilo znovu nastartovat hospodářský růst?
Jak na zemi dolehla nedávná finanční a ekonomická krize?
Daří se v Turecku také českým firmám?
VÍCE SE DOČTETE V REPORTÁŽI Z ANKARY. NAJDETE JI V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. PROSINCE.