Den v Africe neznamená nic. Měsíc je jako u nás den, a když obchod uzavřete za rok, můžete si gratulovat, jak neuvěřitelná rychlost to byla, vypráví o své africké zkušenosti generální ředitel společnosti Vari Jiří Belinger. Na Afriku si tím ale nestěžuje. Firma zde uspěla se svojí nabídkou malých traktorů i další zahradní techniky a věří, že bude ještě lépe. "Afrika je velké budoucí odbytiště, má ohromný potenciál," říká Belinger ve shodě s ekipou uznávaných analytiků, ekonomů a dalších expertů, kteří v černém kontinentu vidí obrovský, nenasycený a rychle bohatnoucí trh a příležitost pro obchodníky a investory.

"My jsme zatím v obchodu s Afrikou asi za 150 milionů korun. Chystáme další kontrakty v různých afrických zemích v objemu mezi 30 až 50 miliony korun," poznamenává Belinger. Hlavním odbytištěm je pro něho zatím Ghana. Firma se ale angažuje i v Togu, Beninu, rozpracované projekty má i v Etiopii či Kongu.

Kromě kulturních rozdílů, jiného vnímání času či místních zvyklostí, s sebou obchod s Afrikou nese další specifika. Například i do relativně malých zakázek často mluví velká politika. "I zakázka za 100 milionů korun je konkrétně v Ghaně velký kontrakt, který se dojednává na vládní úrovni. Lidé nemají peníze, naše výrobky tam proto nakupuje vláda a lidem naše zboží dává na leasing," dodává Belinger.


Týdeník Ekonom - č. 49/2012Jaký dalším českým firmám se již podařilo uspět v Africe?
Jací jsou Afričané spotřebitelé a zákazníci?
Přehledně, jaká jsou pro a proti investování na africkém kontinentu?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE. NAJDETE V NĚM MIMO JINÉ I ROZHOVOR S BÝVALÝM NIGERIJSKÝM PREZIDENTEM.

banner 2

Související