Inovace jsou in: minulý týden byli oceněni vítězové soutěže Best Innovator, tento týden je vyhlašována Inovace roku a stále více se zviditelňuje i soutěž Česká inovace. Každá posuzuje jiný aspekt - řízení inovací, produkty, inovátory. Podstatné ovšem je, že všechny ukazují na dobré příklady. V porovnání s jinými národy na tom ostatně nejsme až tak špatně. Podle Global Competitiveness Report se český inovační potenciál umísťuje na 24. místě na světě. Podnikové výdaje na výzkum a vývoj jsou na 25. místě a spolupráce podniků a vědy na 29. místě.

Potenciál našich společností je však oproti řadě zemí západní Evropy stále nedostatečný. Ke špičce se přiblížíme jen tehdy, pokud inovační úsilí budeme schopni dotahovat až do úspěšného byznysu. Kdo chce být úspěšný, musí sledovat globální trendy. Čím více se do společné věci zapojí ostatní, tedy univerzity, asociace, instituce, odborníci, tím lépe. V tomto případě nejde jen o peníze. Nejlepší inovátoři neinvestují více než jiní, jen peníze dokážou lépe využít. Přitom chytrým zaměřením na inovace lze dosáhnout rozdílu obratu o desítky procent. Inovace se neobejdou bez vhodných řídícich struktur, správné firemní kultury a nadšeného managementu.

Patrné je to v řadě podniků, které odolaly krizi let 2008 a 2009 a statečně čelí recesi. V nich jsou právě inovace, vedle snižování nákladů, zvyšování produktivity a hledání nových trhů, tím rozhodujícím. V inovacích je úspěšný automobilový průmysl, ale i firmy působící v informačních technologiích či elektrotechnice, chemický průmysl a strojírenství. Tíží nás však nekvalitní instituce, a pokud se tento problém nevyřeší, budeme postupovat jen pomalu. Stále není dostatečně zajištěná znalostní základna trojúhelníku výzkum, inovace, vzdělání. Přitom právě s kvalitně technicky vzdělanými mladými lidmi, o což by se měla postarat reforma vysokých škol a výzkumu, získáme šanci, že na stupních vítězů nastane "tlačenice".

Zdeněk Liška
generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy

Související