Penta

- Celková aktiva: 4,7 mld. eur
- Konsolidované příjmy: 1,7 mld. eur
- Konsolidovaný zisk po zdanění: 127 mil. eur
- Konsolidované vlastní jmění: 1,07 mld. eur

Nejčerstvější investice skupiny Penta do společnosti Gehring Technologies, údajně ve výši 70 až 80 milionů eur, je dokladem, že "otcové zakladatelé" včetně spolumajitele Marka Dospivy se s přibývajícím věkem zdráhají vstupovat do příliš riskantních obchodů a upřednostňují vrabce v hrsti před holuby na střeše.

 

Gehring Technologies je jedním z celosvětových lídrů v produkci takzvaných honovacích strojů využívaných při obrábění otvorů ve strojírenství.

V čase, kdy jiní pošilhávají po investicích v Rusku a Číně, "draví hoši" z Penty, kteří kdysi studovali v Moskvě a Pekingu, paradoxně upřednostňují málo rostoucí, zato dle jejich názoru bezpečnější západní trhy. "Další investice v německy mluvících zemích budou určitě následovat," předesílá Marek Dospiva.

Zvažovali jste vstup i na jiné trhy než německý?

Zvažovali jsme Turecko, Balkán, jižní i západní Evropu. Po půlročním analyzování jsme ale došli k názoru, že nejlepší bude jít na standardizovaný trh německy mluvících zemí - do Německa, Rakouska a Švýcarska. Rozhodli jsme také, že kolega Martin Kúšik se tomu bude věnovat naplno. Přijímáme i seniorního tamního německého manažera, junioři zatím cestují z Prahy.

Už jste se rozhodli, kde bude váš "office"?

Máme už malý office ve Frankfurtu a uvidíme, jaké bude finální řešení. Bude asi záležet i na prioritách německého seniora. Buď zůstane ve Frankfurtu, nebo zvolíme Mnichov či Düsseldorf.

Co konkrétně vás přivedlo právě do Německa?

Střední Evropa je už pro nás malá, především kvůli velikosti našich transakcí. Proto potřebujeme expandovat i na další větší trh. Za rozhodující považujeme, že německé prostředí je předvídatelné, právně a kulturně vyzrálé. Drtivá většina jednání je naprosto korektních, protistrana drží slovo, to co vám deklaruje, si i myslí. Nehledá, jak vás doběhnout, přechytračit. Je tam kontinuita a jistota vlastnických práv.

Vidíme řadu příležitostí i díky rozvinutému rodinnému podnikání, přičemž rodinné jsou v německých měřítkách firmy, které dělají stovky až miliardy eur tržeb a k tomu odpovídající marže. Rodinnou firmou byla dříve i Gehring Technologies. Nevadí nám, že v Německu je velmi tvrdá konkurence, protože většinu našich transakcí stejně všude v Evropě děláme v otevřených mezinárodních tendrech. Věříme tedy, že jsme schopni se i v Německu prosadit proti silné mezinárodní konkurenci.

Pro Němce jste firma ze zaostalejšího Východu, asi jako když k nám přijdou Ukrajinci či Rumuni. Nedívají se na vás s despektem?

Nejdříve tam přirozeně jistá nedůvěra byla, potom ale - když Němci slyší, že to, co říkáte, má hlavu a patu, když vidí i vaši finanční sílu, vidí vaše historické výsledky, vidí, že už drobné investice v Německu máte - se jejich přístup mění. Už zjistili, že naše firmy normálně transparentně podnikají, jsou profesionálně řízeny a zaznamenávají růst tržních podílů. Takže ono období počáteční nedůvěry má už kolega Kúšik se svým týmem naštěstí za sebou. Je ale také důležité, aby protistrana pochopila, které firmy a jaké velikosti nás zajímají, aby nás oslovovala už jen s tím, co má pro nás smysl. I to byl úkol našeho týmu, aby to jasně vysvětlil.


 

Týdeník Ekonom - č. 43/2012EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S MILIARDÁŘEM MARKEM DOSPIVOU: Proč fandí Babišovi a jeho protikorupčnímu tažení? Jaké má řešení na evropskou dluhovou krizi?

ANALÝZA BUDOUCÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE SKUPINY PENTA: Jaké firmy jsou atraktivní pro jejich další investice?

ČTĚTE NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 25. ŘÍJNA.

banner 2

Související