- Za lákavou investici považuji akcie Erste Bank. Dokazují, že zajímavé tipy lze najít i v konzervativní střední Evropě. Akcie Erste Bank nabízejí velkou šanci na zhodnocení peněz. Jen věřím, že nás nepřekvapí dalším kostlivcem jako v případě loňského přecenění svého CDS portfolia a operací v Maďarsku a Rumunsku, kdy banka vykázala nečekanou ztrátu zhruba 800 milionů eur oproti předpokládanému zisku. Hodnota dceřiných firem České a Slovenské spořitelny odpovídá při stejném ocenění jako u Komerční banky dnešní hodnotě Erste. K tomu je třeba přidat hodnotu podnikání Erste v Rakousku a v Rumunsku. Banka na jaře odepsala všechny možné dluhy. Akciím se nyní daří a do konce roku by ještě mohly výrazně posílit.

- Akcie Unipetrolu, které se obchodují na pražské burze, naopak považuji za výrazně nadhodnocené. Dlouhodobě mám negativní názor rovněž na akcie ČEZ. Podle mého mínění není nic, čím by mohl ČEZ pozitivně překvapit.

- Skeptický jsem i ohledně investice do zlata. Podle mého názoru to není racionální vydání peněz. Cenu táhnou nahoru spíše obavy z budoucnosti. Až opadne strach z inflace, jeho cena se dostane na úroveň střetu nabídky s poptávkou.

- Slovinský výrobce farmaceutik Krka, který hodně vyváží na Západ a do zemí bývalé Jugoslávie, se dostal pod tlak kvůli snižování státních příspěvků na léky. Musel rapidně snížit ceny svých produktů, aby udržel své výrobky na seznamu proplácených léků, což se projevilo nízkým oceněním akcií. O produkty farmaceutických firem je však stále zájem a jejich zisky pravidelně rostou. Krka může nabídnout díky velice pravděpodobnému růstu ceny i atraktivní dividendě poměrně velkou jistotu a přitom velký výnos.

Lukáš Vácha
místopředseda dozorčí rady a obchodní ředitel Conseq Investment Management

Související