Každé tři měsíce se po světě prodá přes 400 milionů mobilních telefonů. O něco více než třetina z nich jsou pak chytré telefony - smartphony. Nabídka je široká, k dispozici jsou spousty špičkových mobilů pro manažery. Jak vybrat ten správný přístroj?
Zásadním rozhodnutím při výběru nového mobilu je operační systém, který bude mobilní telefon pohánět. Mobil je totiž věc návyková, člověku se špatně přechází na nový.
Ty nejlepší smartphony pohánějí dva systémy - Android z dílny Googlu a iOS Applu. V nabídce jsou ještě třeba Windows Phone 7 Microsoftu, BlackBerry OS společnosti Research in Motion, Bada Samsungu a Symbian z Nokie. Za zamyšlení, kromě iOS a Androidu, stojí už jen BlackBerry, který skvěle zvládá kancelářskou práci. Dnes prodávané telefony s Windows Phone 7 nebudou zvládat modernější verzi Windows 8. Bada není tak pokročilý systém pro chytré telefony a Symbian je oproti ostatním pozadu. Nokia už na svůj systém nesází a přechází k Windows.
Jak mezi nimi volit? Ten, kdo má cokoli od Applu nebo fandí jednoduchým věcem, si vybere iOS. Lidé, kteří nechtějí používat velmi jednoduchý uniformní přístroj bez možnosti volby, si zvolí malý robot symbolizující Android. Pochopitelně volbou může být i třeba Windows Phone, dojde i na představení telefonu s tímto operačním systémem. Co dělá telefony opravdu chytrými, není práce s elektronickou poštou, ale nabídka různých aplikací. Právě ty z mobilu udělají dobrého společníka.
BlackBerry Bold 9900
Jedním z mála chytrých telefonů s klasickou hardwarovou klávesnicí je BlackBerry Bold 9900, přesto má také dotykovou obrazovku. Model by měl být brzy nahrazen řadou 10, jejíž uvedení se zpozdilo, protože výrobce chce podle neoficiálních informací dotáhnout náskok konkurence. Nákup tohoto telefonu tedy stojí za uvážení, možná bude lepší počkat na novou generaci. Hlavní devizou BlackBerry je práce s elektronickou poštou a kalendářem. Za zmínku také stojí speciální tarify, které nabízejí i levnější datové připojení v zahraničí. Naopak slabší je v oblasti aplikací, příliš mnoho zajímavých programů pro BlackBerry nenajdete. Jde tedy o ideální přístroje pro zaměstnané manažery, kteří jsou často na cestách a nechtějí se rozptylovat přebytečnými funkcemi a vysokým účtem za roamingové připojení.
Výhody: dobrá práce s elektronickou poštou a kalendářem
Nevýhody: málo zajímavých programů
BlackBerry Bold 9900
Rozměry: 115 x 66 x 10,5 mm, 130 g
Displej: 2,8" (640 x 480)
Kamera: 5 MPx (2592 x 1944)
Cena: kolem 15 000 korun
HTC One X
Jde o špičkový telefon s téměř maximální dostupnou výbavou, který navíc ještě velmi dobře vypadá. V porovnání s mainstreamovým Samsungem jde o "vzácnější" mobil, se kterým nebudete jen jedním z davu. Jako operační systém slouží nejnovější verze operačního systému Android, včetně speciální nástavby HTC Sense, která využívání mobilu zjednodušuje - nabízí například vhodnou funkci multitaskingu (přepínání mezi více běžícími aplikacemi). Dobře zpracovaná je také grafická klávesnice, která dokonce obsahuje šipky pro pohyb kurzoru. K nevýhodám patří horší manipulace se SIM kartou, kterou nelze vyndat bez sponky, a nemožnost výměny baterie, což je u těchto telefonů s kratší výdrží často nezbytnost.
Výhody: maximální dostupná výbava
Nevýhody: horší manipulace se SIM kartou
HTC One X
Rozměry: 136,6 x 70,6 x 8,6 mm, 130 g
Displej: 4,7" (720 x 1280)
Kamera: 8 MPx (3264 x 2448)
Cena: kolem 14 000 korun
Apple iPhone 5
Největší nákupní šílenství je aktuálně právě po páté generaci iPhonu. Na celém světě byla jeho první dodávka prakticky hned rozebrána, čeká se na další vlnu zásobování. Také v Česku je v prodeji několik posledních stovek kusů. Bohužel iPhone 5 se od předchozí generace prakticky liší jen velikostí displeje, nižší hmotností a vyšší výdrží baterie. Kdo má iPhone 4 či 4S, nemá důvod kupovat iPhone 5. Zejména pro začátečnické uživatele smartphonů může být iPhone dobrou volbou, snadno se ovládá, je rychlý a poměrně bezpečný. Velkou výhodou je kvalitní fotoaparát, propracovaný hudební přehrávač a zejména obří množství nejrůznějších aplikací, které vylepší telefon k dokonalosti. Na rozdíl od aplikací pro Android je u iPhonu poměrně velká jistota, že stažené aplikace jsou bezpečné a neobsahují žádný škodlivý kód. Nevýhodou je omezená paměť, kterou nelze zvětšit přídavnými paměťovými kartami.
Výhody: velká jistota, že stažené aplikace jsou bezpečné
Nevýhody: menší paměť
Apple iPhone 5
Rozměry: 124 x 59 x 7,6 mm, 112 g
Displej: 4" (640 x 1136)
Kamera: 8 MPx (3264 x 2448)
Cena: 16 GB verze kolem 18 000 Kč
Samsung Galaxy S III
Ne nadarmo je Samsung Galaxy nejprodávanějším manažerským telefonem s operačním systémem Android. Mobil nabízí špičkový výkon, slabinou je design, který byl výrazně upraven kvůli sporům s konkurenčním Applem.
Kromě běžných funkcí nabízí i některé zajímavé drobnosti jako odemykání displeje pomocí rozpoznání obličeje majitele, vytočení čísla přiložením telefonu k uchu či sledování očí uživatele (pokud přístroj usoudí, že stále hledí na displej, tak jej i přes nastavený limit podsvícení nevypne). Nedostatkem je bohužel absence kancelářských programů, dostupný software umí dokumenty jen číst. K editaci je třeba zakoupit si aplikaci zvlášť. K dispozici je 16 GB vnitřní paměti, která se dá rozšířit paměťovou kartou.
Výhody: špičkový výkon
Nevýhody: absence kancelářských programů
Samsung Galaxy S III
Rozměry: 137 x 71 x 8,6 mm, 133 g
Displej: 4,8" (720 x 1280)
Kamera: 8 MPx (3264 x 2448)
Cena: kolem 15 000 korun
Nokia Lumia 900
Aktuální vlajková loď operačního systému Windows Phone 7 a kdysi velmi úspěšného výrobce mobilů Nokia je určitě jedním z nejhezčích telefonů na trhu. Mobil disponuje velmi dobrým fotoaparátem, displejem a především bezplatnou navigací, která nepotřebuje připojení k internetu. Výhodou, kterou ocení manažeři, je také velmi dobrá spolupráce s prostředím Windows a kancelářskými programy Office, případně jejich internetovou variantou. Naopak slabší stránkou je výkon telefonu - jde pouze o dvoujádrový procesor, zatímco konkurence nabízí již čtyřjádrové, tedy výkonnější telefony. Bohužel je k dispozici pouze model s vnitřní pamětí 16 GB, kterou nelze rozšířit paměťovou kartou. Není ani možné měnit baterii.
Do Lumie 900 nepůjde stáhnout nová verze Windows 8, ale pouze vylepšený balíček Windows 7.8.
Výhody: dobrá spolupráce s prostředím Windows
Nevýhody: paměť nelze rozšířit paměťovou kartou
Nokia Lumia 900
Rozměry: 128 x 68 x 11,5 mm, 160 g
Displej: 4,3" (480 x 800)
Kamera: 8 MPx (3264 x 2448)
Cena: kolem 13 000 korun
Radan Dolejš
šéfredaktor magazínu Computerworld
Foto: Archiv firem