开始学习中文. Tak se v čínštině píše apel použitý na titulní straně nového vydání Ekonomu. Pro redakci nebylo nejsnazší dobrat se správného znění. Proto jsme ho ověřovali hned z několika zdrojů, vydatně nám pomáhal i spolupracovník redakce Tomáš Hülle toho času působící na jedné z čínských univerzit. Začali jsme u překladače Google, pak šli za českými sinology a nakonec jsme se tázali rodilých Číňanů.
A nutno přiznat, že titulek v čínštině oproti původní verzi doznal mnoha změn. I tato zkušenost ukazuje na fakt, jak moc jsme si my ze středu Evropy vzdálení s lidem "říše středu". Jazykem, kulturou i přístupem k "dělání byznysu".
K závratně rostoucí Číně upíná své zraky celý vyspělý svět. Tuzemští byznysmeni a politici nejsou výjimkou. Drobným důkazem budiž nával na čerstvě otevřený kurz čínštiny na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde počet uchazečů výrazně překonal nabízenou kapacitu. Jako ve všem i tady ovšem platí, že nic se nemá přespříliš přehánět. A minimálně česká politika se může při pohledu z Číny jevit jako skákající od jedné zdi ke druhé (viz nedávno premiérem Petrem Nečasem proslavený termín dalajlamismus).
Měli byste se tedy rychle začít učit čínsky právě vy? Nebo ještě nenadešel ten správný čas? Případně, není právě pro vás výhodnější poohlédnout se po byznysu v jiné zemi? Argumenty pro odpovědi na nadhozené otázky seskládal šéfreportér Ekonomu Jiří Pšenička do textu v novém Ekonomu. Mimo jiné jako vůbec první novinář vyzpovídal nedávno jmenovaného generálního konzula v Šanghaji Michala Kuzmiaka.
Z dalších materiálů doporučuji ten z pera šéfkomentátora Roberta Břešťana. Měl příležitost na vlastní oči sledovat v Praze v akci jednu ze superstar světového byznysu - šéfa společnosti Renault-Nissan Carlose Ghosna. Jako bonus přikládáme i krátký rozhovor s obdivovaným manažerem.
Příjemné čtení přeje
Ondřej Neumann, šéfredaktor