Pochvala pro Irsko a Portugalsko a naopak pokárání pro Řecko. Takové jsou závěry zástupců věřitelů z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří v minulých týdnech prováděli kontrolu reforem a úspor ve třech zemích zachraňovaných z peněz eurozóny. Výsledky auditu plnění cílů, k nimž se tyto státy zavázaly při přijetí mezinárodní pomoci, potvrdily jeden fakt: dva a půl roku od začátku záchranářských akcí eurozóny jsou mezi jednotlivými "bankrotáři" stále patrnější rozdíly.
Na jedné straně je Irsko, které od přijetí pomoci ve výši 85 miliard eur na podzim roku 2010 vzorně dodržuje všechny slíbené úsporné programy a začíná se pomalu zotavovat. Na opačném konci stojí Řecko. To si vyjednalo už dva záchranné balíky přesahující 230 miliard eur a odpuštění části dluhů. Podmínky pomoci ale neplní, ekonomika je v rozvratu a věřitelé při každé z kontrol narážejí na problémy.
Někde uprostřed stojí Portugalsko. Tamní ekonomika sice upadla do hluboké recese, vláda ale důsledně prosazuje úspory a reformy a sklízí za to chválu mezinárodních institucí i důvěru investorů.
Zkouška ohněm
Výsledky své reformní snahy si Irsko a Portugalsko otestovaly na dluhopisových trzích. Irsko poprvé od podzimu 2010 nabídlo investorům dluhopisy s delší než roční splatností letos v červenci. "Byl to ohromující výsledek. Prodej dluhopisů byl mnohem větší, než se čekalo," komentoval aukci pětiletých bondů makléř Ryan McGrath z investiční společnosti Dolmen Stockbrokers. Irsko prodalo bondy za více než čtyři miliardy eur. Jejich průměrné výnosy činily 5,9 procenta. Byly tak dokonce nižší, než jaké požadovali investoři ve stejné době například od Španělska.
INFOGRAFIKA: Vývoj ekonomik tří zemí PIGS
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 4. ŘÍJNA.