Čeští politici se zaklínají nutností podpory českého exportu tak, že by jim to člověk málem i věřil. To by ovšem nesměl sledovat to, co se v této oblasti skutečně děje.

Není totiž zrovna obvyklé, aby se v jeden čas ocitly bez řádného ředitele hned čtyři instituce, které mají podporu exportérů v popisu práce: CzechTrade, CzechInvest, Česká exportní banka (ČEB) i Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

Pouze v případě exšéfa CzechInvestu Miroslava Křížka je jasné, proč na svém místě již není - byl odvolán kvůli chybám při vypisování veřejných zakázek. Ivan Jukl byl z CzechTradu odvolán s vágním vysvětlením o reorganizaci počátkem dubna a dodnes nemá agentura stálé vedení. Proč skončili někdejší šéf ČEB Tomáš Uvíra a ředitel EGAP Karel Pleva, se lze jen dohadovat.

Snad se najdou ochotníci

Vláda se vychvaluje za prorůstová opatření, jakým bylo zvýšení pojistných fondů pojišťovny EGAP o miliardu korun a navýšení kapitálu ČEB o 660 milionů, jen by to jaksi chtělo rychle najít někoho, kdo za tyhle (a všechny další) peníze bude zodpovědný.

Jmenované instituce je možné optikou politického praktika vnímat jako zajímavé politické trafiky pro vysloužilé věrné. České firmy a podnikatelé ale nepochybně nestojí o to, aby jim s exportem pomáhali trafikanti, ale po právu očekávají profesionální přístup garantovaný ne politiky, ale schopnými manažery, nejlépe se zahraniční zkušeností. Snad nějací takoví, ochotní pracovat pro stát, jsou.

Jak aktivně je ministerstvo průmyslu a další zodpovědná ministerstva hledají? A co škodí českému exportu více: módní ideologie dalajlamismu či pussyriotismu, jak to hezky česky pojmenoval před časem pan premiér, nebo právě skandální fakt, že základní instituce na podporu českého exportu jsou všechny bez hlavy?

Prý to má být jen dočasně. Ale víme, jak to v naší kotlině s dočasností bývá...

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Související