Úspěch je dělat to, co člověka baví, a ještě přitom vydělávat slušné peníze. Podmínkou ovšem je, aby z toho měli užitek i ostatní lidé: některé bytové zloděje jejich způsob obživy asi také docela baví, ale prospěch z toho mají jen oni sami, a totéž platí o zkorumpovaných politicích.

Proto je nutné neustále připomínat, že k nadprůměrnému životnímu standardu lze dojít také poctivým úsilím a že mezi slova „podnikatel“ a „podvodník“ rozhodně nepatří rovnítko.

Do speciálu Příběhy úspěchu z edice Fenomén jsme sesbírali příběhy z nejrůznějších oborů – od výrobce alarmů přes dodavatele potravin po překladatelskou agenturu. Řazení je abecední, ale náhoda tomu chtěla, že na prvním místě se objevila dáma, která chrání to nejcennější, co v životě máme, tedy zdraví - Jitka Abrahámová, šéfka onkologické kliniky.

Zkušenosti shromážděné v této brožuře mimo jiné ukazují, že k úspěchu není nutné žít v metropoli. Našli jsme skvělé příklady v pohraničí, na Vysočině i ve Slezsku. Kontaktovali jsme podnikatele, jejichž firmy vyrostly úplně z ničeho, ale také ty, kteří dokázali rozvinout dílo předchozích generací.

Někteří měli podnikání za životní cíl, jiní k němu přišli vlastně náhodou. Další původně ani netoužili být kapitalisty. Chtěli prostě pracovat a uplatnit své znalosti, v určité fázi však zjistili, že pokud tu „svou“ továrnu nebudou také vlastnit, skončí to špatně.

Úspěšní podnikatelé ale mají i mnoho společného. Často je charakterizuje:

Odvaha vzepřít se osudu
Pro někoho může být až překvapivé, kolik dnešních úspěšných majitelů muselo nejprve do učení. Jakmile ale získali výuční list, našli si cestu k dalšímu vzdělání a tvrdí, že jim ten dávný „učňák“ dodnes pomáhá. Šéf, který sám dobře ovládá nějaké řemeslo, mívá mnohem větší přirozenou autoritu.

Schopnost jít proti proudu
Lidé, kteří jen vysedávají u počítačů, se často chovají hodně stádně. Pokud všichni utíkají z Afriky nebo z Ruska, stáhnou se také. Některé příběhy ale ukazují, že úspěch přinesl opačný přístup, pokud byl podložen skvělou znalostí daného teritoria, kontakty a trpělivou prací.

Praktické využití vzdělání
Schopnost stále se učit a prakticky využívat získané vlastnosti patří bezpochyby k hlavním atributům úspěšných podnikatelů.

Umění delegovat pravomoci
Jakmile se firma rozroste, schopný zakladatel dokáže rozdělit mezi zaměstnance nejen práci, ale i kompetence. To dává také naději, že společnost jednou úspěšně přečká generační výměnu.

Vlastnictví dobré restaurace
Nedá se přehlédnout, kolik majitelů úspěšných výrobních firem si ke svému klíčovému byznysu pořídilo i hotel se slušnou restaurací. V menších městech totiž nedokázali najít podnik, kam by se nemuseli bát pozvat zahraniční návštěvníky.

Doufáme, že speciální příloha Příběhy úspěchu se stane inspirací i pro vás.


Příběhy úspěchu - příloha týdeníku EkonomStostránkový speciál Příběhy úspěchu dostali předplatitelé týdeníku Ekonom zdarma. Ve volném prodeji je magazín k dostání za 79 korun. Zájemci si ho za úplatu mohou stáhnout i do iPadu.

Související