Architektka Eva Jiřičná se svým týmem pražského ateliéru AI - DESIGN pracuje na projektové dokumentaci k územnímu rozhodnutí koncertního a kongresového centra v Českých Budějovicích, jež ve tvaru rejnoka navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický.

Není těžké vytušit, proč se v projektu tak angažuje. "Je to skvělý projekt a byla bych ráda, aby v Česku alespoň jedno dílo Kaplického bylo realizováno. Ale hlavní důvod je, že to dělám pro kamaráda, který už tady není," vysvětluje Eva Jiřičná. Projekt nestačil Kaplický dotáhnout do stadia, aby mohl být předložen úřadům ke schválení, a tak se ho ujala jeho kolegyně.

"Doufám, že dobře tuším, co měl v záměru. Snad se na nás nebude na té druhé straně zlobit," míní významná architektka. S dokumentací je už téměř hotová. Odhaduje, že v říjnu bude projekt dokončený.

Myšlence Koncertního a kongresového centra v Českých Budějovicích s velkým sálem pro 1000 sedadel a malým se 400 místy jak obyvatelé, tak také představitelé města i kraje fandí. "Město by si takový objekt zasloužilo. Jistě by sloužil celému regionu," patří k zastáncům projektu František Štangl, náměstek hejtmana Jihočeského kraje. "Samozřejmě o financování stavby a potom provozu instituce máme určité pochybnosti," přiznává.

Tajemný investor

Ani on totiž nezná jméno investora, který byl měl dvoumiliardovou částku na výstavbu uhradit. Jméno dárce neví ani Eva Jiřičná. I když nechce rozebírat finanční otázku, není tajemstvím, že se její podíl na projektu zatím blíží filantropii. Ekonomu se podařilo zjistit, že tajemným sponzorem nejsou firmy, o nichž se spekuluje s plánovaným rozšířením temelínské elektrárny. Není to ani ČEZ ani ruská korporace TVEL vyrábějící jaderné palivo pro Dukovany a Temelín. Není to ani koncern Swietelsky, který uhradil projekt Kaplickému.

Kazil Ekonomu přiznal, že zatím jednal jen s právními zástupci společnosti, kteří za ním přišli asi před rokem. "Konsorcium nepochází ani z USA ani z Východu, je ze západní Evropy s minimální českou účastí," uvedl Kazil exkluzivně pro Ekonom. Nahrává tak dohadům, že případná nadnárodní společnost, která by stavěla další temelínské věže, by mohla vybudovat o 30 kilometrů dál i koncertní sály.


 


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

banner 2

Související