Začátkem 90. let založil společnost dnes známou jako NAR marketing, která poskytuje e-aukční software PROe.biz. Podle údajů firmy má zhruba čtyři stovky stálých uživatelů zejména z Česka, Slovenska a Polska.
Je spoluautorem knih "Jak levněji nakupovat" a "Firemní nákup a e-aukce". Zastává také funkci prezidenta Asociace APUeN pro Česko i Slovensko.
Až dosud platily elektronické aukce za recept na zprůhlednění veřejných zakázek. Jejich výsledek prý nejde domluvit předem. Tuto jistotu nyní zpochybnila výroční zpráva BIS. Podle kontrarozvědky se loni objevily případy, kdy jednotliví uchazeči o sobě věděli, a to díky číslům, která si domluvili předem a která pak umístili do přihazovaných částek.
"U některých státních firem je každá desátá aukce podvod," tvrdí Milan Kaplan, prezident české a slovenské Asociace poskytovatelů a uživatelů elektronických nástrojů pro nákup a veřejné zakázky (APUeN).
Překvapila vás zjištění, s nimiž přišla BIS?
Moc mě nepřekvapila. O tom, že někteří zadavatelé aukce manipulují a že to dělají způsobem, jaký popisuje BIS, se šeptá už několik let.
Buďte tedy konkrétnější: o koho jde?
Chytré podvodníky přitahují velké peníze, takže se zaměřují mimo jiné na zakázky velkých státních firem. Mezi takové určitě patří ty, které ve své zprávě zmiňuje i BIS (ta uvádí Správu železniční dopravní cesty, Lesy ČR, ČEZ - jejich zástupci informace kontrarozvědky odmítli, pozn. red.). Soukromě bych odhadl, že u některých z nich je až jedna z deseti aukcí průšvih.
Jakých zakázek se to týká?
Jsou to zakázky v řádech desítek milionů korun a týkají se dodávek specifického zboží a služeb, u něhož lze složitě dokazovat, že je cena předražená. Příkladem jsou IT služby nebo stavební zakázky.
Odkud máte tyto informace?
Působím v této oblasti už mnoho let a pravidelně se setkávám s lidmi z oboru, kteří komentují věci, které čtou v novinách nebo je u konkrétních zakázek vidí sami na vlastní oči.
Co je to za lidi?
Znám se třeba s člověkem, který pracuje v nákupu u jedné velké státní firmy. Člen vedení mu před takovou - podle všeho zmanipulovanou - aukcí pošle seznam firem, které se jí mohou zúčastnit. On je nechá zaregistrovat a pak se jen dívá, jak ty firmy předvádějí, že soutěží, přitom už je mu předem jasné, kdo nejspíše vyhraje.
Proč ten člověk nejde na policii?
Protože je rád, že má místo, a protože té práci rozumí a baví ho. Navíc nemáte důkazy, pouze dojem. A s dojmem se na policii nechodí. Vidíte, zpráva BIS přinesla i jisté konkrétnosti, ale přesto zatím žádný žalobce nestartoval.
A co s tím dělá vaše asociace?
Jestli se ptáte, proč nejdeme na policii my, tak proto, že taky máme jen dojmy, ale žádné důkazy. Takže vzděláváme, snažíme se scházet s politiky a upozorňovat je na plusy a minusy, ale tady se moc nenaslouchá. A nejde jen o politiky. Přestože naše firma je jedním z největších dodavatelů softwaru, který zadavatelé při aukcích využívají, nikdo z nich si nás v Česku nezavolal, abychom prozkoumali, jak jeho aukce probíhají a jestli náhodou v porovnání s jinými nevykazují nějaké podezřelé anomálie.
Nicméně z toho, co říkáte, vyplývá, že aukce jako protikorupční nástroj selhaly.
To ne, tady je třeba vysvětlit jeden fakt: u případů, na které zřejmě naráží BIS, byly aukce pouze druhým krokem ke klasickému výběrovému řízení. Podle zákona totiž nelze zakázky nad milion korun přidělovat výlučně prostřednictvím aukcí. Nejdříve se zkrátka udělala soutěž, při níž pod různými záminkami vypadli nepohodlní uchazeči, a pomocí aukce se pak "rozhodovalo" mezi tím zbytkem. Domnívám se, že aukce v popisovaných případech byla jen divadlem, které mělo dát výběrovému řízení punc férovosti.
BIS varuje: Čechům se už podařilo podvádět i při elektronických aukcích - čtěte ZDE
Zakázky ČEZ nebo Českých drah ovlivňovali lobbisté, odhalila tajná služba - čtěte ZDE
Chyba tedy není v samotných aukcích?
Aukce podle mého názoru pomohly vymýtit tak 90 procent podvůdků, ke kterým docházelo u zakázek malého rozsahu. Zkuste se zeptat třeba v Bruntále, jaké mají zkušenosti (mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek nedávno řekl, že díky aukcím za dva roky ušetřili 20 milionů korun, pozn. red.). Aukce však neumějí vytěsnit lumpy, kteří léta žijí z manipulace veřejných zakázek.
Takže podle vás se aukce osvědčily?
Jednoznačně. Stačí si uvědomit, že tito "šíbři" a jejich spolupracovníci proti aukcím roky bojují, protože jim komplikují život. Od lidí z radnic víme, že někteří zastupitelé se mnohdy aukcím brání, protože je sami nedokážou ovlivnit tak jako klasické otevírání obálek. Navíc každá aukce zanechá v počítači stopu, podle níž lze zpětně zjistit, jak proběhla. Ostatně i BIS díky tomu mohla zjistit, jak byli jednotliví uchazeči domluveni.
Takže policie umí "cinknuté" aukce odhalit?
Ano, tedy za předpokladu, že se ten počítač neztratí. Není to sice přímý důkaz, ale rozhodně doklad o tom, co se dělo. Policii stačí schopný IT specialista.
Vladimír Šnídl
Foto: Filip Jandourek