Podle posledního srovnání stavu inovací zemí Evropské unie se Česko ztrácí ve spodní části průměru. Z hlediska konkurenceschopnosti, jejíž parametry potenciál inovací podstatně ovlivňuje, sice v ničem nijak nevybočujeme, ale ani příliš nevynikáme.

Řada zainteresovaných odborníků český inovační výkon kritizuje právě kvůli setrvávání na stejné úrovni. Přitom dynamické inovace by mohly stagnující českou ekonomiku pomoci nastartovat.

Některé české firmy si to už uvědomily. Podle státní Technologické agentury, která inovativní firmy finančně podporuje, začali podnikatelé, zejména ti malí, sázet v posledních letech na výzkum vlastních nápadů, s nimiž se na trhu prosadí snadněji. Přestává proto platit, že by u nás nové nápady financovaly jenom velké nadnárodní společnosti, většinou navíc tak, že lákají české mozky do svých zahraničních laboratoří. Možná právě proto řízení inovací ve společnostech působících na českém trhu letos poprvé zhodnotí i soutěž Best Innovator.

Irsko jako vzor

Přestože si uvědomují důležitost inovací, přistupuje k nim většina českých firem bez jasné dlouhodobé strategie a pouze nárazově, tak jak se jim to podle aktuální situace v podniku nebo u konkurence hodí. Soutěž inovátorů by je mohla motivovat k lepšímu plánování - porotci totiž budou hodnotit nejen samotný nápad, ale i to, jak k němu podnik dospěl, jak s ním umí pracovat, jak jej uvede do praxe a jak ho dále využije komerčně.

Tuzemské společnosti by mohlo inspirovat například Irsko. Zpráva Evropské komise pozitivně hodnotí, že jeho struktura výzkumu je výborná a disponuje dostatkem odborníků. Inovační výkon je nad průměrem EU. České republice naopak, ačkoli ve výzkumném systému nezaostává, chybějí finance k jeho inovačnímu využití. Přestože máme mezi sebou mnoho talentovaných a nápaditých jedinců, nemají své ambice, na rozdíl od obyvatel ostrovní země, kde uplatnit.

Jiří Steif
partner společnosti A.T. Kearney

Související