Těžce zkoušený evropský kapitálový trh se během letošního léta konečně dočkal vlny změn, které mají zabránit jeho zbytečné rigiditě. Týkají se nejvíce velkých a zkušených institucionálních investorů, kteří nyní budou moci snadněji oslovovat vydavatele dluhopisů. Změny ale v praxi dopadnou i na všechny ostatní, kteří se rozhodnou využít v Česku stále málo známého dluhopisového financování.

Novela evropské směrnice okrajově pamatuje i na moderní technologie. Pokud třeba vydavatel dluhopisů publikuje svůj tištěný dluhopisový prospekt, tak ho bude muset nově umístit i na své internetové stránky. Přístup k informacím o firmách by tak měl být pro všechny usnadněn. Mám ale pochybnosti, zda to bude někdo využívat, protože informace byly snadno dostupné i dříve.

Zatímco první zmíněná změna je spíše formální, další úpravy budou mít na český trh významný dopad. Investičním bankám nesmírně prospěje zmenšení okruhu osob, které mají možnost do dvou dnů odstoupit od nákupu dluhopisů. Nově už toto právo budou mít jen investoři při veřejných nabídkách. Každý, kdo uváděl dluhopisy na evropský trh, dobře ví, jak nervózní byly právě investiční banky z toho, že jim některé dluhopisy mohou zůstat v ruce jako příslovečný černý Petr. Soudím, že změna tak pomůže aktivnějšímu přístupu bank při financování některých projektů.

Nejen velké banky ale mohou nad změnami jásat. Větší volnost zákon poskytne i malým a středním podnikům. Ty budou moci do dluhopisového prospektu uvádět jen výsledky za jeden kalendářní rok místo dřívějších dvou. Tato povinnost jim přidělávala kvůli dlouhému sledovanému období vždy spoustu starostí. Je však otázka, jak moc této novinky využijí. Investoři mají vždy zájem o ucelenější obraz, takže i menší firmy nejspíše zachovají ve svých prospektech rozsáhlejší údaje.

Květoslav Tomáš Krejčí
partner advokátní kanceláře White & Case

"Nejen velké banky mohou jásat. Větší volnost zákon poskytne i středním a malým podnikům."

Související