Vysmátý a suverénní "exšéf" pražského Dopravního podniku Martin Dvořák, a nejistý a zaražený Vladimír Lich, jeho nástupce a člověk, jenž měl Augiášův chlév údajně předražených a zkorumpovaných zakázek právě z doby Dvořákova úřadování vyčistit. To je mediální obrázek dvou protagonistů kauzy DPP. Pro celý případ typický, přesněji řečeno charakterizující jak osobní rysy, tak i profesní přístup Dvořáka a Liche, a nakonec i celou současnou bídu klíčové komunální firmy v zemi.

Martin Dvořák, elegantní golfista, se tváří činorodě pořád a nešetří úsměvem ani poté, co minulý týden zjistil, že na něho a jeho kolegy Lich podal trestní oznámení. Vladimír Lich zase nosil masku ustaraného a na pohled bezradného manažera i předtím, než se rovněž minulý týden dozvěděl, že ho i přes podporu primátora Bohuslava Svobody z postu šéfa DPP odvolala dozorčí rada.

Image obou mužů vyjadřuje i jejich působení v podniku, jenž mimo jiné zadává miliardové zakázky, od jízdenek a IT systémů po tramvaje nebo dostavbu metra. Dvořák se víceméně netajil tím, že v byznysu musí uspokojit i politiky a lobbisty, ale vždy prý jen ku prospěchu firmy a Pražanů. Zkrátka v tom "uměl chodit".

Lich se zase za svého působení v DPP tajil prakticky se vším. Respektive omezil se na výroky, že narovnává předchozí nevýhodné smlouvy a dělá audit hospodaření. Samozřejmě že za pár měsíců jeho působení ve firmě nešlo čekat zázraky. Ale přesto - nechyběla mu jen image údajného spasitele, ale postrádal i jasně formulovaný koncept, jak podnik bude dál rozvíjet, co bude dělat jinak, kým nahradí v zakázkách firmy, s nimiž už "nechce péct".

Ačkoliv je Lichův vynucený odchod z DPP vykládán pouze jako odveta Svobodových rivalů v pražské ODS (což vypadá velmi pravděpodobně), přece jsou i pochyby o Lichových manažerských schopnostech namístě.

Překvapivé je vyjádření jednoho z lidí z okruhu Bohuslava Svobody, jenž primátorovi vydatně pomáhal v předchozím "převratu" v DPP a odstranění Dvořáka. Zhruba před třemi týdny(!) tento zdroj v neformálním hovoru s týdeníkem Ekonom prohlásil, že Lich vydrží na svém místě tak do konce srpna. Neumí v tom totiž prý chodit. A kdože by ho tedy mohl nahradit? "No právě. On by vlastně byl potřeba někdo napůl šíbr jako Dvořák, a zároveň poctivec typu Liche," konstatoval lobbista.

Čistá duše daňového poplatníka se po takovém cynickém vyjádření nejspíše otřese nelibostí. Ale z praktického pohledu je ta věta pochopitelná. Dvořák ani náhodou nebyl svatoušek a police samozřejmě musí vyšetřit, zda nebyl pro DDP spíše prokletím. Ale vyslat do předních řad v boji o očistu celé pražské radnice, spojované s protřelými lobbisty a podnikateli typu Romana Janouška, zrovna Vladimíra Liche, to byl nejspíše omyl.

Primátor Svoboda přitom samozřejmě ví, že bojuje i za sebe, a jak rád říká za "svou ODS". Tedy tu nezkorumpovanou část strany, jež podle něho tvoří v partaji většinu. Převrat na radnici, kdy vyšachoval ČSSD a hlavně členy pražské ODS, kteří údajné korupční symbióze s ČSSD přáli, se mu před časem vydařil. Teď, v podobě odvolání "jeho" Liche z DPP, dostal silný protiúder. Uspět v dalším boji může tehdy, najde-li na uvolněný post silného kandidáta. A nemusí to být ani "hybrid" Liche a Dvořáka, stačí opravdu schopný manažer. Teoreticky možný Lichův návrat, o němž se také šušká, by byl krokem zpět.

Martin Mařík
redaktor týdeníku Ekonom

 


Primátor potřebuje do čela DPP silného manažera.

 

Vyslat do boje o očistu pražské politiky Liche byl omyl.

Související