- Kontinentální hokejová liga (KHL) je nadnárodní profesionální hokejová liga založená v roce 2008, jejíž ambicí je konkurovat zámořské NHL.
- Projekt je vydáván za společné dílo Alexandra Medveděva (dvojka ve firmě Gazprom), Vjačeslava Fetisova (někdejší špičkový hokejista, posléze ruský ministr sportu, nyní předseda představenstva KHL) a Vladimira Putina (současný ruský prezident, milovník hokeje).
- V příští sezóně v ní bude hrát 26 klubů, z toho 20 ruských.
- Generálním partnerem KHL je pojišťovací skupina Sogaz (v minulosti pojišťovací divize Gazpromu) a generálním sponzorem ruská telekomunikační společnost MegaFon.
- Dalšími partnery jsou Gazprombank (v minulosti bankovní divize Gazpromu), ruská plynárenská a ropná společnost Itera (je i generálním partnerem Dinama Riga), ruská banka SMP, ruská dcera britského ropného koncernu BP, česká skupina MND (průzkum a těžba plynu a ropy, součást finanční skupiny KKCG Karla Komárka) a také "vrtná" skupina Eriell (založená v roce 1999 v Česku, nyní ale ovládaná Gazprombank), která na území bývalého Sovětského svazu provádí vrty pro těžbu zemního plynu a ropy.
Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Před boční vchod pražské Tipsport areny přijíždí černý nablýskaný rolls-royce. Z vozu vystupuje tmavovlasý muž středního věku v bílých kalhotách a modré polokošili. Jan Musil, šéf představenstva strojírenské skupiny ČKD Group. Krátce pohovoří s dvojicí mužů, která na něj čekala, a mizí v útrobách omšelé sportovní haly.
Chvíli poté již usedá ve V.I.P. lóži, kde ve společnosti dalších osob sleduje přípravný hokejový zápas mezi týmy HC Sparta a HC Lev. Z vlažných Musilových reakcí není možné dovodit, komu fandí. Ale jisté odtažitosti se nelze divit, protože oba kluby jsou nyní tak trochu jeho. Ačkoli možná také ne. Třeba je klíčovým člověkem ve Lvu i ve Spartě štíhlý muž sedící po Musilově levici - moskevský byznysmen Jevgenij Miškovskij.
Fanoušci řeší jiné věci. Jsou zaujati hrou a své emoce neskrývají. "My jsme Sparta, vy nejste nic!" skanduje kotel a dává tím najevo, že klub HC Lev - nováček víceméně ruské Kontinentální hokejové ligy (KHL), s nímž teď Sparťané sdílejí holešovický hokejový svatostánek - považuje za vetřelce.
"Když jsme vstoupili do KHL s Dinamem Riga, bylo to podobné, brzy se to ale zlomilo," věří generální manažer HC Lev Normunds Sejejs, původem z Lotyšska, že antiruské nálady z Pražanů brzy vyprchají a začnou oceňovat kvalitní hokej (viz Až se začne hrát hokej...). To je totiž základní předpoklad, aby celý sportovní projekt, postavený na penězích ruských a českých firem, mohl být úspěšný.
Splněné sny šéfa Gazpromu
Stěhování "Lvů" do Prahy ze slovenského Popradu, kde pod jinou právní identitou, ale se stejným vlastníkem (ČKD Group) hráli v loňské sezoně, bylo nečekaně rychlé. První informace přišla až letos na začátku března. Tehdy to v Čeljabinsku oznámil prezident KHL Alexandr Medveděv, jinak též druhý muž v plynárenském gigantu Gazprom, což je největší ruská firma a také největší exportér zemního plynu na světě.
"Lev se narodil v Česku. V Praze je moderní a velká aréna, český hokejový svaz příchod klubu podporuje. Financování je zabezpečené minimálně na tři roky," vysvětlil tehdy změny Medveděv, označovaný za "cara" KHL, přičemž narážel na to, že úplně původní, ale neuskutečněný "lví projekt", který přišel ještě před Popradem, byl spjat s Hradcem Králové. Přestěhování do modernější a větší pražské O2 areny se nakonec neuskutečnilo, ale jinak se záměr podařilo realizovat v rekordním tempu.
Chystaný start KHL v Praze, k němuž dojde už za tři týdny, tak bude moci Medveděv spolu s dalšími zúčastněnými byznysmeny pokládat za další velký úspěch. Liga, rozjetá v roce 2008 za pomoci ruských oligarchů, bude již působit na území sedmi států. Kromě Ruska a Česka ještě v Kazachstánu (Barys Astana), Bělorusku (Dinamo Minsk), Lotyšsku (Dinamo Riga) a nově pak na Ukrajině (Donbass Doněck) a částečně nově i na Slovensku (kde místo Popradu nastoupí Slovan Bratislava). Je to ale jenom první část Medveděvových vizí, které manažer Gazpromu prezentoval v červnu na hokejovém fóru v Barceloně a které mnozí označují za megalomanské. Soutěž konkurující severoamerické NHL by ve finální podobě měla prý mít 64 celků (nyní jich je 26), přičemž by expandovala i do Skandinávie a dalších zemí střední, jižní i západní Evropy.
Ale právě Medveděvova dvojrole - plynárenského a sportovního manažera - je tím, co mnohé zneklidňuje. Projekt hnaný vpřed ruským státem majoritně ovládaným těžebním gigantem lze také interpretovat jako snahu o posílení ruského vlivu v Evropě či hledání nových odbytišť pro ruské suroviny. Faktem je, že spoluautorství KHL je připisováno i současnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, milovníkovi hokeje.
VÍCE SE DOČTETE V POSLEDNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE: