Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Podle některých odborníků by iPady postupně mohly zastoupit nejen učebnice, ale i sešity a poznámkové bloky. "Potenciál tabletů a čteček ve výuce je vysoký. Do budoucna s nimi ve školách budeme muset počítat," tvrdí Ladislav Němec, náměstek ministra školství.

Základní škola v České Kamenici začala tablety používat jako jedna z prvních škol v Česku již v loňském školním roce. Nakoupila 24 kusů a vybavila jimi jednu třídu, ve které se střídají žáci z různých stupňů. "Zjistili jsme, že děti jsou při zapojení iPadů do výuky aktivnější a práce je baví," shrnuje hlavní důvod využití tohoto přístroje Daniel Preisler, ředitel základní školy v České Kamenici.

Nejčastější uplatnění nacházejí v hodinách angličtiny nebo matematiky, ale ředitel Preisler předpokládá, že je studenti budou moci časem využít i mimo budovu školy k fotografování nebo natáčení krátkých videí během přírodovědných procházek. V hodinách hudební výchovy se zase mohou proměnit v libovolný hudební nástroj, jindy na interaktivní školní časopis.

Lehčí a praktičtější

Proč se tablety ve školách uchytily, když se to dříve nepodařilo přenosným notebookům? "Jednoznačnou výhodou je minimální hmotnost a snadná obsluha tabletu," myslí si výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Pro srovnání, iPad Applu váží asi 650 gramů, kdežto nejlehčí notebook stejné společnosti by zatížil brašnu školáka více než jedním kilogramem (plus je nutné započíst váhu adaptéru).

Tablety vítězí nad notebooky také v celkové výdrži baterie. Na jedno nabití vydrží i desetihodinové pracovní zapřažení. Samotné ovládání tabletů by si pak na pomyslném vysvědčení vysloužilo vyznamenání. Většina přístrojů obsahuje pouze tři tlačítka se základními funkcemi, kterými se vypíná spuštěná aplikace nebo celý počítač, případně ovládá hlasitost produktu.

Vše ostatní uživatel diriguje intuitivně pomocí dotykových gest, která jsou srozumitelná i pro děti předškolního věku. Na vlastní oči se o tom přesvědčil redaktor časopisu Wired Michael Noer, když iPad půjčil v kolumbijské Bogotě asi šestiletému chlapci, který uklízel chlévy. Aniž by mu Noer dal jakýkoli návod, kluk dokázal spouštět aplikace a hrát na tabletu hry.

Problémy s psaním

Dotykové ovládání je výborné pro základní ovládání počítače včetně provádění základních úkolů, jako je třeba kreslení nebo hraní her, ale naráží na své limity při zadávání textu. "Tato zařízení mi nepřipadají právě vhodná k delšímu psaní," myslí si psychiatr Karel Nešpor, mimo jiné autor publikace Jak přežít počítač. Používat tedy výhradně tablet místo papírových sešitů odborníci nedoporučují. "Z psychologického hlediska je dobré na prvním stupni preferovat trénink jemné motoriky pomocí tužky, papíru a pastelek," upozorňuje na případné úskalí Jan Kulhánek, klinický psycholog z pražské Psychoterapie Anděl.

Na trhu však existují i takzvané hybridní tablety, kde lze k dotykové obrazovce připojit plnohodnotnou klávesnici. U tabletu Surface společnosti Microsoft, který by se na trhu měl objevit do Vánoc, budou klávesy zabudované do plastového obalu displeje. Některé modely navíc nabízejí dotykové pero (takzvaný stylus) pro detailnější ovládání položek na obrazovce.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související