Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Pozoruhodně se zde tak prolínají aktivity dvou kontroverzních postav české politiky a byznysu - Řebíčka a podnikatele Petra Sisáka, jenž stojí za Via Chemem.
Cesta z dluhů?
Na první pohled pochopitelně trknou už dvě indicie. Totiž shodný a v tuzemsku ne zrovna frekventovaný začátek názvu obou firem a také fakt, že obě jsou svázány s Ústím nad Labem. V tomto severočeském městě se zrodil jak Viamont, zaměřený na dopravu a stavby, tak se tu usídlil klíčový byznys dceřiných firem Via Chemu: jeho bývalá potravinářská a biopalivová společnost Setuza, stejně jako přední domácí chemička Spolchemie.
Via Chem i Viamont si přitom také nesou nálepku kontroverzních společností. Obě do značné míry právem.
Právě dluhopisy Via Chemu prodávala společnost Key Investments pražským radnicím i některým firmám - a ty dnes mohou odepisovat stamilionové ztráty.
Viamont je zase dlouhodobě kritizován právě za spojení s Alešem Řebíčkem. Ten sice před svým nástupem na ministerstvo formálně z firmy vystoupil, ale veřejnost nepřesvědčil, že by poté svým vlivem nepomohl shánět Viamontu zakázky. Z veřejně přístupných zdrojů pak skutečně vyplývá, že zrovna za Řebíčkova ministrování se jak Viamontu, a. s., tak i jeho dceřiným firmám dařilo vskutku mimořádně (viz graf).
Nejzajímavější impuls ke spekulacím o tom, že cesta obou "Via" společností k penězům mohla být v lecčems propojená, je ovšem informace ze samotného insolvenčního návrhu Viamontu. Z něho vyplývá, že firma si uložila například téměř 41 milionů korun do dluhopisů společnosti Via Chem. Za dalších 20 milionů má směnky Via Chemu, a ještě směnky samotné Spolchemie také za 20 milionů korun.
Mimochodem zatímco Via Chem se vehementně ohrazuje proti názorům, že jeho dluhopisy jsou prakticky bezcenné, insolvenční návrh Viamontu sám argumentuje informací o "nízké kredibilitě společnosti Via Chem".
Vedle pozoruhodné investice do "nekredibilních dluhopisů" ovšem může cesty Via Chemu a Viamontu spojovat i další souvislost. Někteří kritici spatřují obdobné rysy ve způsobu, jímž obě společnosti v posledním období zakončují své podnikání.
VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE: