Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Může to být náhoda - nebo také vůbec ne. Každopádně některé rysy v kauze společnosti Viamont, jejíž předchozí růst je spojován s kariérou exministra dopravy za ODS Aleše Řebíčka a která na sebe minulý týden sama podala návrh na insolvenci, se dost nápadně podobají vývoji jiné mediálně propírané společnosti Via Chem.

Pozoruhodně se zde tak prolínají aktivity dvou kontroverzních postav české politiky a byznysu - Řebíčka a podnikatele Petra Sisáka, jenž stojí za Via Chemem.

Cesta z dluhů?

Na první pohled pochopitelně trknou už dvě indicie. Totiž shodný a v tuzemsku ne zrovna frekventovaný začátek názvu obou firem a také fakt, že obě jsou svázány s Ústím nad Labem. V tomto severočeském městě se zrodil jak Viamont, zaměřený na dopravu a stavby, tak se tu usídlil klíčový byznys dceřiných firem Via Chemu: jeho bývalá potravinářská a biopalivová společnost Setuza, stejně jako přední domácí chemička Spolchemie.

Via Chem i Viamont si přitom také nesou nálepku kontroverzních společností. Obě do značné míry právem.

Právě dluhopisy Via Chemu prodávala společnost Key Investments pražským radnicím i některým firmám - a ty dnes mohou odepisovat stamilionové ztráty.

Viamont je zase dlouhodobě kritizován právě za spojení s Alešem Řebíčkem. Ten sice před svým nástupem na ministerstvo formálně z firmy vystoupil, ale veřejnost nepřesvědčil, že by poté svým vlivem nepomohl shánět Viamontu zakázky. Z veřejně přístupných zdrojů pak skutečně vyplývá, že zrovna za Řebíčkova ministrování se jak Viamontu, a. s., tak i jeho dceřiným firmám dařilo vskutku mimořádně (viz graf).

Nejzajímavější impuls ke spekulacím o tom, že cesta obou "Via" společností k penězům mohla být v lecčems propojená, je ovšem informace ze samotného insolvenčního návrhu Viamontu. Z něho vyplývá, že firma si uložila například téměř 41 milionů korun do dluhopisů společnosti Via Chem. Za dalších 20 milionů má směnky Via Chemu, a ještě směnky samotné Spolchemie také za 20 milionů korun.

Mimochodem zatímco Via Chem se vehementně ohrazuje proti názorům, že jeho dluhopisy jsou prakticky bezcenné, insolvenční návrh Viamontu sám argumentuje informací o "nízké kredibilitě společnosti Via Chem".

Vedle pozoruhodné investice do "nekredibilních dluhopisů" ovšem může cesty Via Chemu a Viamontu spojovat i další souvislost. Někteří kritici spatřují obdobné rysy ve způsobu, jímž obě společnosti v posledním období zakončují své podnikání.


VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

 

<div class="d-elm d-info">      <div class="d-elm-label"><span>Ekonom v iPadu</span></div>      <div class="d-elm-in">          <p>T&yacute;den&iacute;k Ekonom (včetně tohoto čl&aacute;nku) si můžete přeč&iacute;st i na va&scaron;em iPadu.</p>  <p><a href="http://itunes.apple.com/cz/app/ekonom/id486551488?l=cs&ls=1&mt=8" target="_blank"><img style="vertical-align: middle;" src="http://img.ihned.cz/attachment.php/640/41407640/53N6qo4JAP7wpFvEnurBbzsTcMxlLadS/33ipad.jpg" alt="" width="117" height="150" /></a><span style="color: #ff0000;"><strong>APLIKACI STAHUJTE <a href="http://itunes.apple.com/cz/app/ekonom/id486551488?l=cs&ls=1&mt=8" target="_blank">ZDE</a>.</strong></span></p>      </div>  </div> 
Související