Od volebního úspěchu dělí amerického prezidenta Baracka Obamu jedno procento. Tedy alespoň z hlediska historických statistik. Podle nich totiž za posledních 60 let nebyl do funkce znovu zvolen žádný prezident, pokud nezaměstnanost přesahovala úroveň sedmi procent. V červnu ale bez práce ve Spojených státech bylo celkem 8,2 procenta lidí, tedy téměř 13 milionů.

Je to sice nejméně za posledních tři a půl roku, ale stále příliš. Míra nezaměstnanosti je totiž pro analytiky hlavním indikátorem toho, jak se americké ekonomice daří. Vysoká nezaměstnanost se nejen negativně odráží na spotřebě, tahounu hospodářství, ale i na náladě voličů. Podle průzkumu deníku Washington Post si letos v dubnu na 76 procent Američanů myslelo, že jsou USA v recesi, přitom hospodářství od roku 2009 roste. Vývoj na trhu práce je proto jedním z hlavních témat v předvolebním boji, který vyvrcholí za necelých sto dní - konkrétně 6. listopadu.

Základy špatné nejsou

Přitom ještě loni na podzim, kdy nezaměstnanost začala rychle klesat, si byli experti jistí, že už je americké hospodářství z nejhoršího venku. V posledních měsících se ale tempo ozdravování na trhu práce zpomaluje a spolu s tím narůstají pochyby o pevném zdraví největší světové ekonomiky.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) již ubral na rychlosti. V prvním kvartálu letošního roku to byl na přepočtené roční bázi plus jen o 2 procenta, za období duben až červen pak minulý pátek ministerstvo obchodu vykázalo růst ve výši 1,5 procenta. Přitom ještě v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tříprocentním tempem.

"Hospodářství ještě není dostatečně silné na to, aby dokázalo vstřebat všechny osoby mířící na trh práce," komentuje vývoj šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Tempo snižování nezaměstnanosti bude podle něho pomalé.

"Ekonomika je na dobré cestě zlepšení, ale zdaleka ještě není za vodou," konstatovala ve své poslední zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Stát by se měl proto v této oblasti více angažovat, například v podobě větší nabídky vzdělávání pro ty, kteří práci hledají.

Problému se chytají opoziční republikáni. "Vývoj na trhu práce je pro americké rodiny zdrcující zprávou. Obamova hospodářská politika střední vrstvu utlačuje," soudí prezidentský kandidát republikánů Mitt Romney. "Díky politice, kterou chceme prosadit, nezaměstnanost během čtyř let snížíme na šest procent. A možná trochu více," lákal voliče v rozhovoru pro časopis Time. Jaká opatření chystá, ovšem neprozradil.

Demokrat Obama se naopak snaží zabodovat tím, že ještě nedávno nezaměstnanost přesahovala devět procent. "Za posledních 28 měsíců jsme vytvořili 4,4 milionu nových pracovních míst. Je to krok správným směrem, ale s tím se nesmíme spokojit," řekl. Cílem by podle něho nemělo být dosažení míry nezaměstnanosti, jako tomu bylo před krizí v roce 2007. "Chci zpět dobu, kdy měla střední třída větší jistotu," zdůraznil.

Za hlavní rizika ekonomického růstu Bernanke označuje jednak krizi v eurozóně, a za druhé takzvaný "fiskální útes" (fiscal cliff), na nějž Spojeným státům hrozí narazit na počátku příštího roku. Jedná se o situaci, kdy na jednu stranu vyprší platnost daňových úlev, a na druhou stranu bude třeba jednat o navýšení hranice státního zadlužení. Obě opatření se ale navzájem vylučují. Prodloužení úlev, z něhož výrazně profituje i střední třída, brání konsolidaci dluhu. Na druhou stranu ale zvýšení daní brzdí soukromou spotřebu, a ta je jedním z hlavních motorů ekonomiky.

INFOGRAFIKA: Vývoj nezaměstnanosti v USA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VÍCE SE DOČTETE V POSLEDNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 2. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související