Vzdělání:
Nedokončil studia informatiky na Masarykově univerzitě v Brně.
Kariéra:
V roce 2000, ve svých 20 letech, spoluzaložil společnost Y Soft, z níž je nyní světová dvojka v oboru správy a kontroly tisku.
Soukromí:
Je svobodný. Má rád lyžování ve volném terénu, potápění, vaření a červené víno.
Za to, jak úspěšný je Václav Muchna podnikatel, mohou jeho rodiče. Nikoli kvůli banálnímu faktu, že bez nich by na světě nebyl, ale proto, že jednou z hlavních motivací pro start vlastního byznysu bylo dokázat rodičům, že v Česku lze podnikat poctivě i bez napojení na politiky a bez korupce. "Dnes ale musím dodat, že se to podařilo jedině proto, že Y Soft k životu nepotřebuje státní zakázky," říká dvaatřicetiletý muž. Firmu založil ve svých 20 letech. Netrvalo dlouho a zahájil spolupráci s velkými výrobci tiskáren - KonicaMinolta, Xerox, HP a dalšími - a s tiskovým řešením SafeQ prorazil doslova v celém světě. Původně brněnská firma má nyní vlastní pobočky v Japonsku, Singapuru, USA, Izraeli či Maďarsku.
Vášeň pro informační technologie u sebe objevil už v devíti letech. "Ptal jsem se tehdy rodičů, co by chtěli, abych dělal, až budu velký. Důrazně mi vysvětlili, že to je moje věc a že nejdůležitější je, aby mě to bavilo," vzpomíná Muchna s tím, že z tehdejší krátké diskuse s otcem vyšlo najevo, že zajímavým oborem by mohlo být programování. "Vysvětlil mi, jak funguje příkaz IF, dal mi velikou bichli v angličtině, a to mě totálně pohltilo."
Dnes jeho běžný den vypadá jen s trochou nadsázky tak, že ráno vstane, odjede na letiště a "někam letí". Co ale z původně malého studentského projektu udělalo firmu s globální působností, která nabízí univerzální tisková řešení prakticky pro všechny a ve svém oboru je (zatím) světovou dvojkou? "Vize a touha mít globální byznys. My v Česku máme spoustu globálních firem, ale pouze ve formě dceřiných společností. A mě hodně inspiruje, když vidím, jak centrály těchto globálních firem ignorují dění ve svých východoevropských dcerách. A to je to, co nás v Y Softu žene kupředu: aby to byli Češi, kdo rozhodují," říká Muchna.
Obrovský potenciál pro Česko vidí vedle IT i v oblasti biotechnologií a nanoprůmyslu. Jako podnikatele ho v Česku trápí řada praktických problémů: především nestabilní právní zázemí a daňový systém, kdy se řada věcí mění s tím, jak se u moci střídají různé vlády. "Situace je prostě nejistá, a to rozhodně nepomáhá přílivu kapitálu a financování nových projektů," říká.
Ideální role státu je podle něho v podpoře vzniku nových firem a rizikového kapitálu, který by investoval do nových technologií. "Vedle toho samozřejmě stojí základní výzkum, který potřebujeme jako sůl. Česko zaostává za přenosem mezi základním a aplikovaným výzkumem. Spolupráce firem s univerzitami je v často spíše marketingová, ¸aby se něco vykázalo', ale skutečné přínosy základního výzkumu Česko moc neřeší." Manažerských metod má jako šéf úspěšné firmy celou řadu. "Ale mezi moje zásadní metody patří otevřenost. Neustále ukazovat lidem výhody otevřené a upřímné komunikace. Další metodou je samozřejmě učit lidi přemýšlet globálně."
Na spokojený důchod ani na kariéru andělského investora (který stál i u vzniku jeho podnikání) nepomýšlí. "Já svůj důchod vidím zcela jasně. Někdy mezi 112. a 113. rokem to plánuji zabalit a zbytek života dožít někde na horách nebo soukromém ostrově," směje se. O prodeji firmy neuvažuje. Naopak, nedávno založil stoprocentní dceřinou firmu Y Soft Venture Capital, do níž chce dávat každý rok 10 až 20 procent zisku, a pak ho investovat: "Pomáhat začínajícím podnikatelům, kde mohu zužitkovat nabyté zkušenosti i náš globální dosah, to je něco, co mě neskutečně baví a naplňuje."
Mladí a úspěšní Češi:
Teoretický fyzik Martin Schnabl: Čas je tajuplný, ale plyne jen jedním směrem - čtěte ZDE
Michal Lukeš, šéf Národního muzea: Baví mě nabourávat klišé - čtěte ZDE
Majitel LEO Express Leoš Novotný: Nechci se dřít, abych si užil důchod - čtěte ZDE
Ekonom Michal Bauer: Zázračný knoflík na řešení chudoby neexistuje - čtěte ZDE
Martina Blahová, ředitelka Student Agency: Lidé mají vědět, na co mají nárok - čtěte ZDE
VÍCE SE O TÉMATU MLADÝCH A ÚSPĚŠNÝCH ČECHŮ DOČTETE V POSLEDNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 2. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:
Robert Břešťan
Foto: Jan Rasch