Zajištění bezpečnosti během olympiády v Londýně je svým rozsahem největší mobilizací vojenských sil, kterou kdy Británie v době míru zažila. Do Londýna se už týden před zahájením olympijských her sjížděli bezpečnostní pracovníci a vojáci z celých britských ostrovů. "Vypadá to, že kolem olympijského stadionu by mělo být více vojáků než v Afghánistánu," komentoval situaci britský list The Independent.

Celkově to vypadá, že se Londýn spíše než na mírumilovné setkání sportovců z celého světa chystá na válečný útok. Na Temži nedaleko Greenwiche zakotvila nejnovější bitevní loď HMS Ocean. Bezpilotní letadla budou permanentně monitorovat vzdušný prostor. A asi největší nevoli vyvolalo rozmístění raket země-vzduch, které tvoří ochranné pásmo okolo olympijského stadionu.

Celkově vláda počítá s angažmá celkem 17 tisíc vojáků. Pro srovnání: v Afghánistánu nyní slouží 9500 Britů. Přesto to nestačí a bezpečnost začala organizátorům olympiády v posledních dnech přidělávat vrásky. Potýkají se s nedostatkem kvalitních lidí a náklady na bezproblémový průběh her stále rostou.

Vláda na holičkách

Británie se v zajištění bezpečnosti kromě vlastních zdrojů z policie a armády opírá také o mezinárodní bezpečnostní koncern G4S, který běžně pracuje pro britskou vládu a ministerstva. Firma ovšem tentokrát nezvládla dodržet kontrakt a zajistit potřebný počet bezpečnostních pracovníků. Olympiáda tak této společnosti na prestiži nepřidala, její akcie na zmíněné problémy reagovaly devítiprocentním propadem a podle zdrojů stanice BBC přijde skrze sankce o 50 milionů liber z kontraktu v objemu 284 milionů.

Vláda bleskurychle reagovala a slíbila pokrýt chybějících 3500 lidí z armádních zdrojů. Britští vojáci se každopádně těší lepší reputaci než soukromá firma. "S naší armádou jsme v mnohem lepších rukou, než pokud by bezpečnost zajišťovali lidé, kteří byli vyškoleni teprve před několika měsíci," svěřil se britské televizní stanici ITV olympijský šampion ve veslování Steve Redgrave.

Ovšem s nedostatkem kvalifikovaného a schopného personálu zápolí i letiště Heathrow. Podle britského deníku Observer si pracovníci, kteří se na největším britském letišti musejí potýkat s extrémním náporem cestujících, stěžují na nedostatečně vyškolené nové kolegy. Důsledkem jsou údajně velmi chabě aplikovaná protiteroristická opatření.

Olympiáda je svým rozměrem pro teroristy samozřejmě velmi lákavým cílem. V roce 1972 v Mnichově se terčem útoku stala reprezentace Izraele, násilí se nevyhnulo ani hrám v Atlantě. V podstatě s určitým druhem nepokojů se potýkala většina novodobých masových sportovních setkání. Londýn má navíc s teroristickými útoky své zkušenosti: v roce 2005 při explozích v metru a autobusech zahynulo 52 lidí. Riziko teroristického útoku během her v Londýně je odhadováno na třetí stupeň pětistupňové škály.

Nedobytná pevnost Londýn

Náklady na bezpečnostní opatření během olympijských her výrazně vzrostly po atentátech z 11. září 2001 v USA. Při hrách v Aténách v roce 2004 se tak na zajištění bezpečnosti utratilo osmkrát více než při předchozí olympiádě v Sydney. Celkový rozpočet na bezpečnost se v Řecku vyšplhal na 1,5 miliardy dolarů. Podobný vývoj lze sledovat i v Londýně. Položka bezpečnosti v rozpočtu her se již zdvojnásobila. Odhaduje se, že náklady se nakonec vyšplhají až do výše 1,6 miliardy dolarů. Počet osob potřebných k zajištění bezpečnosti sportovišť byl totiž značně podhodnocen. Původní odhad 10 tisíc lidí se při bližší analýze ukázal jako nedostatečný a byl o dalších skoro 14 tisíc osob navýšen. Zesílená bezpečnostní opatření přitom provázela už štafetu s olympijskou pochodní. Běžce při ní doprovázela patrola policistů.

Ve střehu jsou i sami obyvatelé Londýna. Před několika týdny byl zcela ochromen provoz na dálnici M6. Jeden z cestujících v autobuse totiž zalarmoval policii, když údajně zpozoroval, jak jiný pasažér nalévá tekutinu do sáčku, z kterého se následně začalo kouřit. Policie nasadila svoji elitní protiteroristickou jednotku, která všechny cestující několik hodin vyšetřovala. Incident se nakonec ukázal jako planý poplach, na vině byla elektronická cigareta.

Výhra pro nové technologie

Prezentace a vnímání olympiády jako bezpečnostní hrozby je ovšem velkou příležitostí pro firmy. Například olympiáda v Pekingu představovala skvělou zakázku pro nadnárodní koncerny, jakými jsou General Electric, Honeywell, IBM a United Technologies, které čínskou metropoli vybavily nejnovějšími technologiemi.

A tak zatímco se vedou diskuse o tom, co z organizování olympiády Londýnu do budoucna zbude, o trvalém bezpečnostním dědictví se příliš nemluví. Přitom to byl právě sport - konkrétně fotbal, který stál v 90. letech u zrodu kamerového monitorovacího systému. Zařízení se po celém světě osvědčilo natolik, že kamery v britské metropoli zevšedněly, a Londýn má dnes největší počet kamer v poměru na obyvatele na světě - zhruba 69 kamer na tisíc lidí. "Olympiáda se stala testovacím pólem pro nové technologie vyráběné vlivnými soukromými společnostmi. Tyto firmy jsou schopny prestiž podílení se na olympijských hrách zužitkovat, což jim dále usnadní prezentovat jejich produkt v kontextu veřejného bezpečí a bezpečnosti země," říká Minas Samatas, profesor z Univerzity na Krétě a expert na bezpečnostní operace při hrách v Aténách. Letošní olympiáda tak za sebou podle expertů zanechá vylepšené kamery, které budou navíc vybaveny mikrofony. Dojde také ke značnému rozšíření národní databáze DNA, která usnadní identifikaci osob prostřednictvím jejich příbuzných.

Olympiáda tak bude nejen přehlídkou sportovních výkonů, ale také moderní vojenské techniky. Lze doufat, že zůstane jen u pasivní demonstrace a že více bezpečí zanechají hry především v ulicích východního Londýna. Ten totiž stále patří mezi nejobávanější čtvrti britské metropole s vysokou mírou kriminality.

Klára Janicki
spolupracovnice redakce v Londýně


 

17 tisíc
Tolik britských vojáků bude dohlížet na bezpečnost během olympiády v Londýně.

Související