Nadační fond proti korupci, založený miliardářem Karlem Janečkem, má dalšího sponzora z řad významných českých podnikatelů. Jde o Pavla Juříčka, majitele skupiny Brano Group, která vyrábí součástky pro automobilový průmysl. "Už jsem s nimi podepsal smlouvu. Posílám jim sto tisíc korun," uvedl Juříček pro týdeník Ekonom.

Byznysmen, který je zároveň viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy, celou věc zatím bere spíše jako symbolické gesto, ale nevylučuje, že svou podporu fondu ještě rozšíří. Jak říká, je velmi frustrován fungováním státního aparátu.

Spor o vzdělávací projekt

Pomyslnou "poslední kapkou" pro něho prý byl přístup úředníků ministerstva školství k projektu duálního vzdělávání studentů technických oborů (postaveném na úzké spolupráci mezi školstvím a firmami, kdy by se školy měly zaměřovat na teorii a firmy na praxi).

Juříčka rozčililo, že úředníci jím navržený projekt, předběžně schválený i Evropskou unií, přepsali do podoby, že podstatnou část z celkových 86,5 milionu by "spolykaly" režijní náklady s řízením projektu spojené. Na studenty a lektory by ze zmíněné částky zbylo jen 44,5 milionu. "Třeba manažer projektu by pobíral 120 tisíc měsíčně, velké peníze by šly do IT," poznamenává Juříček. "Já jsem přitom počítal s tím, že na režii postačí jen dva miliony korun, plných 84 milionů by šlo do studentů a učitelů," uvádí pro srovnání přední český průmyslník.

Majitel Brano Group celou věc chápe jako typické chování státní byrokracie, která se snaží co nejvíce peněz uzmout pro sebe. "Naštval jsem se neskutečně. Ta chobotnice je už neuvěřitelná," říká Juříček, který se svým darem "Janečkovu" protikorupčnímu fondu zařazuje po bok podnikatelů, jako jsou Radim Jančura, Stanislav Bernard, Zbyněk Frolík či Jiří Šimáně (více viz tabulka).

Jiří Pšenička

Podnikatel Pavel Juříček, majitel skupiny Brano Group, se stal dalším z podporovatelů boje proti korupci.

Související