Telefónica O2 spustila minulý týden, byť omezený, komerční provoz sítě LTE pro velmi rychlý přenos mobilních dat. T-Mobile se hodlá pochlubit o pár týdnů později s přípravou podzimního ostrého provozu. Vodafone cudně mlčí, ale pokud nebude chtít zaostávat, i on bude muset zpívat ve vysoké tónině.
České mobilní operátory překvapuje, že uživatelé místo vysokých rychlostí slyší spíše na FUP (datový limit) a pokrytí. Uživatele zase překvapuje, že to překvapuje operátory. Pokrytí českým 3G je stále mizerné, stále hluboko pod evropským průměrem. Navíc je optimalizované výslovně na cenu pokrývání, tedy na to, aby výstavba byla co nejlevnější. I dvacetitisícová města mají pokryté spíše jen centrum než rezidenční oblasti.
Chybí to podstatné
V tomto kontextu je těžké se podivovat uživatelské rozladěnosti. Fakt, že přechodem na druhou stranu místnosti či vstupem do budovy spadne přenosová rychlost vašeho tabletu na jednu padesátinu a z rozumně svižného stahování webové stránky se stane pochybnost, co kde zamrzlo, nepřinese uživatelům žádnou okouzlující zkušenost.
Jenže tlačit sítě do vyšších rychlostí je zatím stále jednodušší a levnější, než je tlačit do kvadratury kruhu, mantry dnešních moderních sítí 4C - kapacity, pokrytí (coverage), ceny a koordinace. Tedy do toho, že síť je schopná nabídnout vysokou rychlost v kontinuálním pokrytí ve všech režimech uživatelských požadavků - jak uvnitř budovy, tak v pohybu či v terénu. A to za rozumnou cenu.
V českých sítích je zatím jednodušší upgradovat na základnových stanicích firmware a za nemalé mediální pozornosti nabídnout další vysokou rychlost, ke které ovšem nemůže operátor nabídnout to podstatné: spolehlivé pokrytí a kapacitu proměněnou v benevolentní FUP politiku. Největší strukturální problém českých mobilních sítí není technologie, ale podinvestovanost.
Co s rychlou datovou sítí, když FUP pro svůj datový tarif vyčerpáte za čtvrt hodiny, a po zbytek měsíce máte utrum?
Patrick Zandl
internetový publicista a exšéfredaktor serveru Lupa.cz