Kam se vydat za angličtinou

Honolulu, Havaj, USA

Intercultural Communications College Hawaii
Doporučuje: generální ředitel technologické firmy VAE Zdeněk Hill
Web: www.icchawaii.edu
Tip pro volný čas: Studenti mají takřka na dosah ruky slavný Pearl Harbor.

 

Paignton, hrabství Devon, Velká Británie

The Devon School of English
Doporučuje: manažer vztahů se zákazníky Komerční banky Ladislav Šana
Web: www.devonschool.co.uk
Tip pro volný čas: Paignton leží v těsné blízkosti národního parku Dartmoor.

 

Cambridge, východní Anglie, Velká Británie

OISE Language Coaching in Cambridge
Doporučuje: generální ředitel RWE Key Account CZ Jindřich Švec
Web: www.oise.com
Tip pro volný čas: V cambridgeském univerzitním komplexu je dobré navštívit botanickou zahradu.

 

Bridgetown, Barbados, Malé Antily

English in Barbados
Doporučuje: docent 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Mareš
Web: www.englishinbarbados.com
Tip pro volný čas: Barbados je rájem milovníků potápění a šnorchlování.

Počet manažerů, kteří se v rámci své dovolené rozhodli spojit příjemné s užitečným, roste. Tito lidé vyměnili klasické zájezdy k moři za pobytové jazykové kurzy určené profesionálům. "Poptávka po nich, přestože patří mezi finančně náročnější, stoupá," konstatuje manažerka zahraničních pobytů Student Agency Naďa Málková.

Stejně jako v případě obecných kurzů je největší zájem o angličtinu. "U nás je to v podstatě 90 procent poptávek," uvádí Eva Havránková, marketingová manažerka jazykové školy Channel Crossings, která nabízí studium v mnoha dalších zemích včetně Japonska či Číny. Trojici nejpopulárnějších jazyků pak podle ní doplňuje němčina a francouzština.

Podobnou zkušenost mají i ve společnosti Asiana, která také organizuje zahraniční jazykové pobyty. "Pokud jde o kurzy pro profesionály a manažery, angličtina je jednoznačně nejpopulárnější. Zajímá se o ni zhruba 75 procent našich klientů, druhým nejoblíbenějším jazykem je mezi nimi španělština," popisuje Pavla Pulchartová, produktová manažerka portálu Study.cz, jehož provozovatelem je Asiana.

Dovolená jako obětní beránek

Velká poptávka po angličtině není nijak překvapivá, globální svět byznysu považuje ovládnutí této řeči za samozřejmost. Ale proč kvůli ní lidé opouštějí Česko, které se přímo hemží nejrůznějšími lektory včetně rodilých mluvčích? Podle Nadi Málkové ze Student Agency za touto tendencí stojí potřeba dosažení maximálního efektu v co nejkratším čase. Mnohým navíc dělá problém najít si v nabitém programu čas na pravidelné schůzky s učitelem.

A tak místo toho, aby si složitě přeorganizovávali svůj životní rytmus, obětují dovolenou. Tak postupoval i manažer vztahů se zákazníky Komerční banky Ladislav Šana, který se nedávno vrátil z anglického hrabství Devon, kde strávil čtyři týdny intenzivním studiem angličtiny. "Kurz mi pomohl zbavit se strachu z komunikace a lépe rozumět mluvené řeči. Navíc jsem se seznámil se spoustou zajímavých lidí z různých koutů světa a v rámci výletů organizovaných školou procestoval velkou část jižní a západní Anglie," pochvaluje si.

The Devon School of English, kterou Šana navštěvoval, nabízí jako většina jazykových škol svým zahraničním kurzistům bohatý doprovodný program. Účastníci nejsou odkázáni jen na zhruba 50tisícové pobřežní městečko Paignton, kde škola sídlí, spolu se svými kolegy mohou vyrazit školním minibusem do lázeňského města Bath, nebo se mohou projet na koních v blízkém Dartmoorském národním parku.

Individuální za příplatek

Intenzitu a zaměření kurzů si mohou studenti devonské školy stejně jako v jiných obdobných zařízeních zvolit. Rozhodují se o počtu lekcí, o tom, zda chtějí kurz absolvovat ve skupině či individuálně - a zda se chtějí učit obecnou nebo obchodní angličtinu. Zpravidla přitom platí, že čím individuálnější a intenzivnější přístup student vyžaduje, tím vyšší školné musí zaplatit. Takže zatímco například dva týdny standardního kurzu v Devon School of English nabízí česká zprostředkovatelská firma Student Agency za 16 730 korun, za dva týdny intenzivní obchodní angličtiny účastník zaplatí 32 920 korun.


 

Vyhledejte a vyškrtejte slova: air, airworthiness, arrival, aviation, cabotage, cargo, carry, crew, fee, ferry, fly, gas, gate, guard, haul, hull, inland, issue, rail, seat, ticket, train, tube, vessel, way. Zbytek tvoří tajenku.

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 14. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související