USA -53 %
Evropa +89 %
Plyn z břidlic a nová technologie těžby mění energetiku. Viděl jsem v Americe, jak se břidlicový plyn těží - nechtěl bych u toho bydlet. (I když na vlastním pozemku místo brambor by takové naleziště nebylo špatné. Pardon, jsem holt ekonom.)
Na americkém trhu je dnes díky těžbě z břidlic hodně plynu za super cenu. Naopak v Evropě vzrostla cena této komodity od roku 2010 o 89 procent. Svolí-li Evropa k těžbě břidlicového plynu a najdou-li se naleziště, pak trh čeká něco podobného jako v USA. Jeho ceny půjdou dolů, stejně jako ceny elektřiny.
To bude mít negativní dopad třeba na akcie ČEZ. Dovedu si představit, že ČEZ oddálí Temelín (podobně, jako se teď v USA oddalují jaderné projekty a masivně se investuje do plynu). Za pět deset let to bude i konkurence pro ruský plyn.
Jasně, břidlicový plyn nenahradí všechny zdroje. Podíl plynu na výrobě elektřiny v USA ale může vzrůst z nynějších 25 procent až na 40 procent. Omezit tak může růst trhu s uhlím. U jádra spíše hrozí oddálení projektů, protože většina firem se bude chtít svézt na horečce. Uvidíme, zda to je bublina, či ne...
Porovnání cen plynu v Evropě a v USA od roku 2010 (pro zvětšení klikněte na obrázek)
Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal
Aleš Michl