Vzdělání:
Absolvoval gymnázium v pražské Ohradní ulici (1987) a dle nedávného zjištění týdeníku Ekonom i Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (1996 až 2002, v roce 2003 získal titul JUDr.).
Kariéra:
Mnozí si ho pamatují ještě jako číšníka z pražského hotelu Beránek. To bylo na přelomu bývalého a současného režimu. Následně si vydělával v Německu, údajně jako tenisový trenér. V roce 1993 stál u založení firmy Medea Kultur, která pořádala s mladými lidmi besedy o drogách. V této firmě působí stále, byť už ne v roli majitele (patří jeho dlouholetému kolegovi Karlu Stejskalovi). V minulosti jeho jméno figurovalo i v dalších firmách - Print Media, Ora Print, Beránek, Golf Blaník, Chrisi Praga, Good Harvest, Karlstej Praha, Swiss Czech Marketing, Harrasov. I z těchto ale bylo jeho jméno vymazáno. Tvrdí, že nejvíce peněz nevydělal v Česku, ale na projektech v Chorvatsku.
Soukromí:
Je znám jako vášnivý golfista a tenista, je ženatý (manželka Simona, rozená Steiningerová).
Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Po několika letech marného snažení, kdy týdeník Ekonom psal o Janouškovi články, ale nikdy se od něho nedočkal jakékoli reakce, jsme se konečně potkali tváří v tvář. Zaujal nás krvavým šrámem nad pravým okem. "Upadl jsem na kole," vysvětlil podnikatel přezdívaný Romeš ještě předtím, než nás uvedl do své pracovny, které dominuje bílý koberec s vysokým vlasem, dvě bílé pohovky, stolek s kamennou deskou a obří televizní obrazovka.
Vymínil si, že vstoupit můžeme bez aktovky i diktafonu. Podmínky jsme akceptovali, včetně zákazu focení, ale z hlavy tento zážitek vymazat nelze.
Proč přestal Janoušek mluvit?
Povídali jsme si asi hodinu. O jeho autonehodě, o byznysu, také třeba o jeho specifickém desateru zahrnujícím opovržení pedofilií, striktní držení slova, nenahrávání ostatních, neodposlouchávání a věrnosti ke svým přátelům. Překvapil nás jadrným slovníkem i neutuchající sebejistotou.
Tak vypadalo naše první setkání s dříve velmi vlivným pražským podnikatelem a lobbistou, momentálně trestně stíhaným kvůli tomu, že v březnu svým automobilem v opilosti srazil ženu vietnamské národnosti. Uskutečnilo se už na začátku dubna. Měla na ně navázat další schůzka, tentokrát již s diktafonem. Nakonec se ale neuskutečnila. "Pan doktor tady dnes není a delší dobu nebude," uvedla minulý čtvrtek půl hodiny před domluveným termínem rozhovoru Janouškova asistentka.
Bylo to už potřetí, kdy interview zkrachovalo obdobným způsobem. Tentokrát ale už bez náhrady. Naděje, že muž s pověstí černokněžníka Lorda Voldemorta, úzce spjatý s politickou érou pražského primátora Pavla Béma (ODS), odpoví na všechny otázky, na něž dosud nereagoval, se nejspíše rozplynula.
Proč se odmlčel? Přestal mít zájem sám sebe hájit, poté co postižená žena minulou středu svojí výpovědí nahrála v jeho prospěch, když nevyloučila, že za jednáním pachatele nemusel být úmysl, a Janouškovi se tak výrazně zvýšila šance, že unikne vězení? (Viz též Sokol: Šance na podmínku jsou slušné)
"Já jsem mu nic nerozmlouval, na druhou stranu mám obavy, že bychom mohli být osočováni z ovlivňování svědků," vysvětluje Janouškova bobříka mlčení jeho advokát Vít Široký. Kde se klient nyní nachází, zda je v Česku, či v zahraničí, říci nechce. Jednou z možností je, že si vlivný byznysmen, který přestal odpovídat i na esemesky, jel spravit náladu do svého oblíbeného Chorvatska, kde má i luxusní jachtu.
Někteří ale spekulují o tom, že se začal léčit ze závislosti na alkoholu (i při našem setkání jsme alkoholový odér zaznamenali). "Samozřejmě tuším, kde nyní je. Nemá ani telefon," říká neurčitě Tomáš Hrdlička, další z šedých eminencí pražské politiky a Janouškův dlouholetý parťák. A také kamarád zmíněného advokáta Víta Širokého.
Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 17. května, nebo pod odkazem níže: