Bohuslav Sobotka (40)

Vzdělání:
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Kariéra:
Profesionálním politikem je od skončení studií, od roku 1996, kdy byl poprvé zvolen poslancem za ČSSD.
V letech 2002 až 2006 byl ministrem financí ve vládách ČSSD.
Od roku 2005 do 2011 byl statutárním místopředsedou strany, od března 2011 předsedou.

Soukromí:
Je ženatý, manželka Olga, synové David a Martin.
Mezi jeho koníčky patří historie (zejména domácí dějiny 15. až 17. století), literatura (česká a světová sci-fi, detektivky), cestování, film a synové.

Před dvěma lety měli všichni o jménu budoucího předsedy vlády České republiky jasno - měl se jmenovat Jiří Paroubek. Alespoň podle průzkumů veřejného mínění, podle vlastního očekávání tehdejšího předsedy ČSSD i přesvědčení většiny společnosti. Překvapivé výsledky místo toho pomohly ke zrodu stávající vládní koalici.

I když parlamentní volby nejsou zatím za dveřmi, historie se opakuje. Budoucí vládu podle všeobecného mínění budou sestavovat sociální demokraté. Jen jméno příštího premiéra zní Bohuslav Sobotka.

Sám se té představě nijak nebrání. ČSSD prý už ale nechce být továrnou na nereálné volební sliby. "Nemůžeme si dovolit nějaké velkorysé sliby ve smyslu plošného zvyšování sociálních dávek či dramatického růstu platů ve veřejném sektoru," připouští Sobotka.

Kdy jste naposledy slyšel pozdrav "čest práci"?

Naposledy před pár dny v Chomutově, na tom samém místě, kde ho pronesl Vojtěch Filip. Bylo to v žertu, protože si mi stěžoval náš kandidát do senátu, který dal na onom mítinku slovo Vojtěchu Filipovi, že ho teď takto zdraví kolegové v práci. Neměl z toho velkou radost... (VIDEO z akce najdete ZDE.)

Čím si sám pro sebe vysvětlujete to, že "chomutovský pozdrav" vyvolal takové pozdvižení?

Je tu zájem hledat řešení, které tu ještě nebylo a které by přineslo větší efektivitu při prosazování našeho programu. Už jsme si vyzkoušeli různé druhy koalic včetně opoziční smlouvy a levostředové koalice s lidovci a Unií svobody, které s sebou nesly těžké kompromisy. Pokládám proto za férové otevřít debatu o menšinové vládě ještě před volbami, aby lidé věděli, jaké varianty jsou možné, když odevzdají hlas ČSSD. Pokud nebude možné vytvořit většinovou vládu s přirozenými partnery, jakými jsou lidovci a zelení, reálně zvažujeme variantu menšinové vlády s podporou KSČM.

Ale ztěžuje nám to současná podoba českých komunistů, nereformovaných, zpohodlnělých s konzervativně-nacionalistickými názory. To není nic, na co bychom se mohli příliš těšit.

FIREMNÍ DANĚ JSOU NÍZKÉ

Nechal jste se slyšet, že tuto vládu definitivně rozloží podzimní krajské volby. To je poměrně blízko... Cítíte se jako budoucí premiér?

Především se snažím, aby sociální demokracie byla programově a personálně připravená na to, že velmi brzy může převzít vládní odpovědnost. Pro to, abych se stal předsedou vlády, je nezbytné, abychom získali důvěru občanů ve volbách, abychom měli nejméně kolem 35 procent hlasů.

Rozumíte důvodům, proč zejména podnikatelé a lidé s vyššími příjmy ve vás, či obecněji v možné vládě levice, vidí hrozbu?

Nejsem si jistý, že to dnes úplně platí po tom, co předvedly pravicové koalice. Pravice dostala šanci vládnout v naší zemi opakovaně, a nikdy to nedopadlo příliš dobře. Ať už jde o vnímání politiky lidmi či o reálné ekonomické výsledky státu.

Nemyslím, že by kdokoli musel mít obavu z toho, že naše příští vláda nebude kompetentní a že nezvládne nutné kroky ke snižování schodků a nastartování hospodářského růstu. Budeme podporovat fiskální konsolidaci, což je důležitá informace pro investory i ratingové agentury.

Naše politika bude jiná v tom, že budeme hledat širší sociální konsenzus a nebudeme podporovat reformy založené jen na tom, že je budou platit střední vrstvy a nízkopříjmové skupiny.

Považujete se tedy i za propodnikatelskou stranu?

Nejsme a nemůžeme být stranou, která se zaměřuje jen na jednu sociální vrstvu. Náš voličský potenciál může zasáhnout i sociálně orientované podnikatele a zaměstnavatele.

Jak konkrétně chcete podpořit hospodářský růst?

Úsporná opatření nesmějí snižovat domácí poptávku. Nebudeme zasahovat do valorizace důchodů, nebudeme chtít snižovat platy zaměstnanců veřejného sektoru. Důležité je dokázat využít fondy Evropské unie do posledního eura.

Nezbytná je agresivní ekonomická diplomacie, proexportní politika vůči rozvíjejícím se trhům. I když budou rozpočtové prostředky omezené, rádi bychom investovali do dokončení dopravní infrastruktury.

A vážně uvažujeme o transformaci investičních pobídek tak, abychom přitáhli nové investory. Bez nových investic nějaké silnější oživení těžko zažijeme.

VIDEO: Pozdrav "Čest práci!" na mítinku ČSSD v Chomutově. (Konkrétně v čase 2:20.)

Pozdrav "Čest práci" na mítinku ČSSD v Chomutově

 


Týdeník Ekonom - č. 19/2012Pokračování rozhovoru najdete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 11. května, nebo pod odkazem níže:

 

banner 2

 

Související