Další význačný podnikatel se nepřímo angažuje v politice. Známý pražský developer Luděk Sekyra, ovládající skupinu Sekyra Group, podle informací týdeníku Ekonom finančně podpořil stranu KDU-ČSL, která usiluje o návrat do poslanecké sněmovny.

Sám byznysmen to potvrdil. "Poslal jsem jim asi 100 tisíc korun, vše je naprosto transparentní. KDU-ČSL reprezentuje politický směr, který je mi sympatický, a určitě je lepší, když budou ve vládě strany s devadesátiletou historií než politické novotvary. Důležité je pro mě i to, že lidovci mají nyní ve vedení lidi, kterým osobně věřím," uvedl na dotaz týdeníku Ekonom Sekyra, přičemž dodal, že se dobře zná zejména s místopředsedou lidovců Pavlem Svobodou (poznali se na pražské Právnické fakultě) a taktéž je prý v kontaktu s předsedou strany Pavlem Bělobrádkem.

I šéf lidovců sponzoring potvrdil. "Pro nás je to velký dar, vesměs od příznivců dostáváme maximálně několik desítek tisíc. Nejde ale jenom o peníze. S panem Sekyrou, který je vzděláním právník, jsme diskutovali i o ústavním právu a o situaci v českém byznysu," říká Bělobrádek. Otázkou je, jak bude Sekyrovo angažmá přijato lidoveckými voliči. Sekyra byl totiž za minulého režimu funkcionářem SSM a členem KSČ.

V posledních letech mu uškodila kauza s privatizací IPS. Ukázalo se, že v úsilí o ovládnutí největší české stavební firmy (nakonec neúspěšném) mu pomáhal bývalý místopředseda ODS Ivan Langer či někdejší boss podsvětí František Mrázek.

(jpš)

Související