Levicový vítěz prezidentských voleb ve Francii François Hollande hlásí "prorůstovou" politiku. Česká vládní "pravice" hlásí "prorůstovou" politiku a levicová opozice též (viz rozhovor). Kdyby šlo stále růst na dluh, muselo by být Japonsko mistrem světa v hospodářském růstu. Ale není. MICHLiq označuje rétoriku evropských předáků za kecy.

Česká vláda má k dispozici ve státním rozpočtu podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) příjmy ve výši
41,3 procenta HDP. A nevyjde s tím. Příjmy to jsou přitom nadprůměrné. Vyspělé ekonomiky mají k dispozici v průměru příjmy ve výši 36,3 procenta HDP. Rozvíjející se ekonomiky si musejí vystačit se státními příjmy o velikosti 26,3 procenta HDP. Tato čísla jsou důkazem, že v Česku nepotřebujeme zvyšovat daně. Stačí udělat pořádek ve výdajích.

Slabá Evropa

Ještě absurdnější je to u eurozóny. Ač má v průměru příjmy ve státních rozpočtech ve výši 45,9 procenta HDP, bankrotuje. Ze všech půjček MMF, který byl založen v roce 1944 s cílem pomáhat slabým zemím v potížích, je letos 55 procent vůči eurozóně (viz graf). Jelikož zbytek světa hodně splácí, za rok budou půjčky eurozóny tvořit 70,4 procenta ze všech úvěrů MMF, za dva roky již 81 procent.

Takže si dále zvýšíme daně a znovu půjčíme z MMF, anebo od Číny, kde jsou 20krát nižší platy, a budeme tomu říkat "prorůstová" politika? A naopak, když budu psát, ať se očeše sádlo ve výdajích, budou mě napadat "prorůstoví" "ekonomové" a "analytici", že jim brzdím "růst"?

 


Rozložení půjček MMF do regionů (v %)

Zdroj: Mezinárodní měnový fond; Mojmír Hampl, ČNB - Prezentace pro Asociaci exportérů, Mladé Buky, 27/4/2012

Související