Pod uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem praskla u soudu lavice obžalovaných. Stalo se to v jihoafrickém Johannesburgu na úvod procesu, v němž je Krejčíř spolu s dvěma Jihoafričany obžalován za ozbrojené přepadení. "Krejčíř vstal, oprášil se a zažertoval, že i za takovou věc by měl být obžalován," popsali svědci.
Třeba chtěla jihoafrická justice naříznutím lavice vyvést pachatele z míry stejně, jako když Jára Cimrman nechal téci podezřelému vodu do bot. Že by ale vedle sedačky ruply Krejčířovi pod tíhou důkazů i nervy, se zatím nezdá. Naopak, teprve teď možná jihoafričtí soudci pochopili, že proti nim stojí - respektive sedí - opravdu těžká váha.
V Kyrgyzstánu vyhasl věčný plamen hořící v centru hlavního města Biškek na památku obětí 2. světové války. Stát totiž dlužil v přepočtu 180 tisíc korun společnosti, která do památníku dodávala plyn. Vedení Kyrgyzstánu musí problém vyřešit do tradiční vojenské přehlídky 9. května.
V Česku k podobné ostudě zatím nedošlo jenom díky tomu, že v žádném pražském památníku neplane věčný oheň. Není totiž těžké si představit, jak na Bémově pražské olympiádě zhasíná olympijský oheň třeba kvůli dluhům za Sazka Arénu, a jak vzápětí exekutor obstavuje veškerý majetek metropole i státu včetně korunovačních klenotů. Ještěže se olympijský sen rozplynul.
Mezi Čechy se stalo hitem pojišťování vlastních pohřbů. Zatímco o pojištění aktivního a důstojného stáří není zájem, "investici do smrti" si v posledních dvou letech obstaralo více než 100 tisíc klientů.
Inu, investice do posmrtného života v Česku nefrčí, utrácet ve stáří se také bere jako holý nerozum, a tak se peníze hromadí na parádní funusy. Ledaže by pojišťovny zkusily podchytit nemalé množství bohatých Čechů pěstujících východní filozofie a nabídly jim pojištění příštího reinkarnačního pobytu v porodnici.
Deutsche Bahn odmítly na lince mezi Prahou a Hamburkem spolupráci s Českými drahami a dále jednají pouze o spolupráci se "žlutými vlaky" společnosti RegioJet. České dráhy vzápětí oznámily, že upouštějí od nákupu souprav RailJet od Siemensu za pět miliard korun.
Škoda, protože České dráhy dělil od úspěchu jen krůček - stačilo přebarvit modré vlaky na červeno. Deutsche Bahn by pak vedle ČD a žlutého RegioJetu přibraly k jednání ještě černé Leo Expressy, a jedno německé oko by při pohledu na trojbarevné české vlaky na spolkových kolejích nezůstalo suché.
Zadlužený europoslanec Miloslav Ransdorf z KSČM má problém. Objevila se další směnka na sedm milionů korun, takže celkem už europoslanec dluží 17 milionů korun třem věřitelům.
Vyhlásit bankrot Ransdorfovi zakazuje Gottwaldova směrnice "Kupředu, zpátky ni krok". Europoslanci tak asi nezbude, než požádat o finanční azyl v Severní Koreji, na Kubě nebo v Číně. Tedy pokud oněch 17 milionů výhodně neinvestoval kdesi na Bahamách.
Při návštěvě Maroka zaujala prezidenta Václava Klause přednáška tamního profesora, podle něhož má arabština slovo pro komunismus, socialismus i nacismus, ale nemá slovo pro liberalismus. "To jistě není náhoda," podotkl Klaus.
Nic není náhoda. V projevech Václava Klause se to zase hemží nátlakovými skupinami, postdemokracií či mediokracií, téměř však chybí slovo korupce.
"To je naprosto přesná citace z jednoho mafiánského filmu. Doufám, že neúmyslná." Tak reagoval ministr financí Miroslav Kalousek na slova Pavla Dlouhého, místostarosty Hluboké nad Vltavou, označovaného za kmotra. Ten totiž v reakci na zjištění Kalouskovy "finanční policie", že jeho ženě přitekly na účet desítky milionů nezdaněných korun, prohlásil: "Já mám Miroslava Kalouska rád, mám rád jeho ženu, jeho děti."
Otázka zní, jestli jsou Kalousek i Dlouhý stejně zasvěcení kmotři, nebo stejní znalci světové kinematografie.
Nově zvolený ruský prezident Vladimir Putin navrhl, aby ho v křesle šéfa strany Jednotné Rusko vystřídal dosavadní prezident Dmitrij Medveděv, který se má stát i novým premiérem.
Putin by měl konečně přiznat, že bizarní ruský model střídání vládců převzal z dávné české filmové komedie Císařův pekař a Pekařův císař, akorát s tím rozdílem, že Jan Werich hrál dvojroli. Doufejme, že se Putinovi ani Medveděvovi nepodaří najít a oživit Golema.
Radovan Krejčíř předvedl jihoafrické justici, že je opravdu těžká váha, když pod ním u soudu v Johannesburgu praskla lavice obžalovaných.