Krize může mít i pozitivní dopady. A platí to i pro tu současnou. Možná proto dnes - více než kdy jindy - si mnozí vzpomenou na Schumpeterovu teorii kreativní destrukce.

Původem rakouský ekonom popsal procesy, při nichž různé šoky ovlivní subjekty na trhu, pravidla hry i celou ekonomiku. Tato destrukce likviduje neefektivní společnosti a přispívá ke zvyšování produktivity.

V prostředí malých a středních firem se to může projevovat třeba tím, že vlastníci a management umravní své přehnaně ambiciózní plány a více se zaměří na hlídání nákladů a interní procesy vůbec.

Výsledkem je efektivněji řízená společnost schopná pružněji reagovat na dynamiku vnějšího prostředí.

Inovativním firmám s jasnou vizí se pak otevírá jedinečná možnost: využít oslabeného postavení konkurentů k posílení tržní pozice nebo rozšíření portfolia nabízených služeb.

K realizaci rozvojové strategie jsou ale často stávající vnitřní zdroje společností nedostačující. A bankovní financování, které v českém korporátním sektoru jako zdroj financování dosud dominuje, je často pro malé a střední firmy nedostupné.

Naskýtá se tak příležitost pro správce a poskytovatele soukromého kapitálu. Tato cesta je ovšem překvapivě stále na okraji zájmu vlastníků a manažerů.

Je to především malé povědomí o možnostech této formy financování. V souvislosti s krizí se mluví hlavně o výhodných fúzích a akvizicích vlivem nižšího ocenění oslabených subjektů.

Již méně se zdůrazňují příležitosti pramenící z možnosti financovat z prostředků investora - fondu rozvojového kapitálu - další růst perspektivních firem. Tyto fondy podniky neodkupují.

Naopak, svými prostředky podporují rozvojovou strategii stávajícího vedení. Pro zdravé podniky s jasnou vizí to může představovat ideální formu naplnění jejich plánů. Může být cestou, jak i v těžkých dobách psát úspěšný příběh.

Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital

Související