Týdeník Ekonom zahájil spolupráci s analytikem Raiffeisenbank Aleš Michlem. Čtenářům v rubrice MICHLiq každý týden servírují porci „chytrých čísel“ v přehledné grafické podobě.
Proč se vyplatí umístit továrnu raději do Německa než do Španělska? Jak velkou platí Lotyši „daň za svědomitost“?
Odpovědi čtěte na pravidelné stránce MICHLiq v týdeníku Ekonom.
MICHLiq se směje všem, kteří své chyby házejí na krizi. Naopak smeká před Lotyši, kteří se mohou dívat ostatním přímo do očí. Narozdíl od Řecka & spol. nežebrají summit co summit o pomoc. Ale popořadě: když je stát v potížích, většinou si pomůže tím, že si sníží mzdy (pro fajnšmekry - interní devalvalce) anebo prudce oslabí kurz, který nakopne export (pro fajnšmekry nominální devalvace měny).
Lotyšsko při odvracení státního bankrotu snížilo platy o 40 až 50 procent. "Odměnou" za to byl největší propad na světě v poslední recesi. Je to srovnatelné s tím, jak trpěly USA během hospodářské deprese 1929-1933.
Poučení pro Řecko & spol.
Devalvaci Lotyši neudělali, neb bankovní lobby bylo proti - skandinávské banky by si poplakaly nad ztrátami. Jak je vidět ve srovnání níže, naopak země, které devalvovaly měny a nevsadily na snížení mezd, do tří let od prvotního šoku začaly rychle růst.
Je to poučení pro Řecko & spol. Nejlepší ze všech špatných variant, které zbývají, je odejít z eurozóny a vsadit na slabou měnu. Pokud by si rychle škrtli platy jako Lotyši, mají taky šanci, ale bude to těžší. Nejhorší varianta však je, když budou dělat něco mezi. Když jim do toho bude mluvit Mezinárodní měnový fond a Evropská komise a budou škrtat a škrtat roky - úplně to zadusí jejich ekonomiku a poznají skutečnou krizi.
MICHLiq drží palce Lotyšům, aby (když už trpěli) jim teď začal ještě více růst export - až tohle bude důkaz, že se jim jejich interní devalvace, založená na škrtu mezd, povedla...
HDP USA 1929-1933
-28, 9 %
HDP Lotyšska 2007-2009
-24, 1 %
Zdroj: Mezinárodní měnový fond - International Financial Statistics/Online database/elibrary-data.imf.org a Mark Weisbrot/Rebecca Ray: Latvia's Internal Devaluation: A Success Story?, CEPR, December 2011